آزمایش های قبل از بارداری

آزمایش های قبل از بارداری

چه آزمایش هایی را قبل از بارداری، بهتر است انجام بدیم؟

فرناز حسینی Answered question 24 مهر 1400
0

انجام معاينات پيش از بارداري مي‌تواند نقشي مهم و مؤثر در بارداري راحت شما و همچنين سلامت جنين داشته باشد. انجام اين معاينات اين فرصت را به پزشک مي‌دهد که بدن شما را براي دوران بارداري آماده کند و احتمال بروز مشکلات را در بارداري به حداقل برساند.
همچنين تشکيل پرونده سلامت شما پيش از بارداري مي‌تواند به عنوان مرجعي مناسب در دوران بارداري باشد. توصيه مي‌شود معاينات پيش از بارداري را شش ماه قبل از اقدام براي بارداري انجام دهيد.
در ادامه چهار مورد از مهم‌ترين آزمايش‌هاي دوران بارداري را معرفي کرده‌ايم.

تست تيروئيد

ترشح بيش از حد هورمون تيروئيد (پرکاري تيروئيد) مي‌تواند به زايمان زودرس و سقط جنين منجر شود. کم کاري تيروئيد هم باعث اختلال مغزي در کودکان مي‌شود. پس حتما قبل از بارداري عملکرد تيروئيد را بررسي کنيد.

آزمايش ادرار

براي اطمينان يافتن از بالا نبودن قند خون و ميزان پروتئين و عفونت و مبتلا نبودن به عفونت ادراري، لازم است آزمايش ادرار انجام شود. در صورت بالا بودن قند خون بلافاصله به متخصص ديابت مراجعه کنيد تا قبل از بارداري درمان شويد. عفونت ادراري را هم مي‌توان با مصرف زياد مايعات و آنتي‌بيوتيک برطرف کرد.

آزمايش خون

آزمايش خون اغلب در فهرست آزمايش‌هاي مهمي که خانم‌ها بايد قبل از بارداري انجام دهند، قرار مي‌گيرد. اين آزمايش شمارش کامل سلول‌هاي خوني است و پزشک بيماري‌هاي متعددي را از جمله سفليس، اچ‌آي‌وي، هپاتيت B و… بررسي مي‌کند. آزمايش خون براي تشخيص بيماري‌هاي ژنتيکي مانند فيبروز کيستيک و کم‌خوني داسي‌شکل هم به کار مي‌رود.

پاپ اسمير

توصيه مي‌شود آزمايش پاپ اسمير و معاينه واژن، دهانه رحم و قسمت لگن را انجام دهيد تا در حين بارداري دچار مشکل نشويد. از طريق آزمايش پاپ  اسمير هر نوع عفونت قارچي، اختلالات سلولي در واژن يا قسمت دهانه رحم مشخص مي‌شود.

فرناز حسینی Edited answer 24 مهر 1400
0