پوکی استخوان

پوکی استخوان

علل پوکی استخوان چیست؟

میترا جوانمرد Changed status to publish 29 مهر 1400
0

يک متخصص تغذيه گفت: سبک تغذيه‌اي غلطي که برخي از افراد در زندگي پيش گرفته‌اند، آن‌ها را با برخي از بيماري‌ها مثل پوکي استخوان روبرو مي‌کند.

فرزانه خدايي‌منش، متخصص تغذيه اظهار کرد: بيماري پوکي استخوان زماني در بدن فرد بروز پيدا مي‌کند که توليد استخوان‌هاي جديد با مرگ استخوان‌هاي قديمي برابر نمي‌شود و به همين علت ميزان تراکم استخوان‌ها کاهش پيدا کرده و فرد به اين بيماري مبتلا مي‌شود. او افزود: عواملي که در ابتلا افراد به بيماري پوکي استخوان نقش دارند، مواردي چون عوامل هورموني، سبک تغذيه و نوع آن، مصرف برخي از داروها مثل داروهاي استروئيدي و همچنين کورتن‌ها را در بر مي‌گيرند. اين متخصص تغذيه ادامه داد: سبک زندگي و شغلي که افراد به آن اشتغال دارند نيز در ابتلاي آن‌ها به بيماري پوکي استخوان بسيار تاثيرگذار است.

زنان، قربانيان اصلي پوکي استخوان

خدايي منش بيان کرد: زنان به دليل ساختار بدني و فرايندهاي گوناگوني که در دوره‌هاي مختلف زندگي با آن روبرو هستند، بيشتر از مردان در معرض ابتلا به بيماري پوکي استخوان قرار دارند.او گفت: خطر ابتلا به بيماري پوکي استخوان افراد بزرگسال و مسن را بيش از ساير گروه‌ها مورد تهديد قرار مي‌دهد و دور ماندن از اين خطر مستلزم داشتن رژيم غذايي سالم و مناسب است.اين متخصص تغذيه تاکيد کرد: از نظر نژاد ميتوان گفت که افراد سفيد پوست بيش از ساير افراد به بيماري پوکي استخوان مبتلا مي‌شوند و همچنين افرادي که جثه کوچکتري دارند، در مقايسه با ديگران بيشتر در معرض ابتلا به اين بيماري قرار دارند.

پوکي استخوان و نقش غير قابل انکار ژنتيک در اين بيماري

خدايي منش گفت: داشتن سابقه خانوادگي و ژنتيک در احتمال ابتلا به پوکي استخوان نقش قابل تاملي دارد و در صورتي که پدر، مادر، خواهر يا برادر فرد به اين بيماري مبتلا باشند، احتمال ابتلا فرد نيز بيشتر مي‌شود.او تصريح کرد: از جمله علائم بيماري پوکي استخوان، ميتوان به علائمي مثل بروز درد در ناحيه مفاصل، مشکل در ايستادن و صاف نشستن و همچنين کوتاه شدن قد در گذر زمان و همچنين شکسته شدن استخوان‌ها با کوچکترين و ساده‌ترين ضربه اشاره کرد.اين متخصص تغذيه يادآوري کرد: بيماري پوکي استخوان به خودي خود دردناک نبوده و با آسيب ديدن و شکسته شدن استخوان‌ها و دردي که ايجاد مي‌شود، موجب اذيت و آزار فرد خواهد شد.خدايي منش افزود: بهبود شکستگي‌ها و جوش خوردن استخوان در افرادي که دچار بيماري پوکي استخوان هستند با کندي صورت مي‌گيرد و حتي در مواردي هم استخوان شکسته شده بهبود پيدا نخواهد کرد.

او ادامه داد: تغييرات هورموني که در يائسگي در ساختار بدني زنان ايجاد مي‌شود، به طور مستقيم روي تراکم استخوان‌هاي زنان تاثير گذاشته و آن‌ها را با بيماري پوکي استخوان روبرو مي‌کند.اين متخصص تغذيه يادآوري کرد: ترشح هورمون استروژن براي ساخت استخوان‌هاي سالم بسيار ضروري است و با پايان قاعدگي در زنان، سطح اين هورمون با کاهش شديدي مواجه شده و همين امر موجب کاهش سطح تراکم استخوان‌هاي بدن مي‌شود.

12777652 882 - پوکی استخوان

نقش ورزش در تقويت استخوان‌ها

خدايي منش اضافه کرد: بروز يائسگي زودتر از موعد و همچنين برداشتن رحم پيش از ۴۵ تا ۵۰ سالگي، اين زنان را بيشتر از سايرين در معرض خطر ابتلا به بيماري پوکي استخوان قرار خواهد داد.
او تاکيد کرد: برخي از بيماري‌ها مثل پر کاري غدد پاراتيروئيد، کاهش ميزان هورمون‌هاي جنسي، اختلالات غدد فوق کليوي و همچنين اختلالات غده هيپوفيز باعث ابتلا افراد به بيماري پوکي استخوان مي‌شود.
اين متخصص تغذيه تصريح کرد: براي جلوگيري از ابتلا به پوکي استخوان ميتوان از انواع حرکات ورزشي و به ويژه ورزش‌هايي که باعث تقويت ماهيچه‌ها مي‌شوند، مثل شنا، پياده روي، دويدن آرام و بالا رفتن از پله‌ها نام برد.

پرهيز از سيگار و الکل، جهت افزايش تراکم استخوان‌ها
خدايي منش ترک سيگار و ساير محصولات دخاني را در جلوگيري از ابتلا به بيماري پوکي استخوان بسيار موثر خواند و گفت: ترک سيگار و الکل، تزريق داروهايي که خطر شکستگي استخوان‌ها را کاهش مي‌دهند و استفاده از مکمل‌هاي حاوي کلسيم و ويتامين‌ها نيز براي پيشگيري از خطر پوکي استخوان بسيار مفيد است.
او اضافه کرد: تامين ويتامين D مورد نياز بدن، دريافت کلسيم کافي و ورزش، ۳ عامل مهم پيشگيري از ابتلا به پوکي استخوان در ساير افراد به شمار مي‌روند.
اين متخصص تغذيه گفت: افرادي که سن آن‌ها بالاي ۵۰ سال است و از لبنيات به درستي در رژيم غذايي روزانه خود بهره‌مند نمي‌شوند، بايد با تجويز پزشک از مکمل‌هاي کلسيم استفاده کنند.خدايي منش  بيان کرد: مصرف سويا در رژيم غذايي روزانه براي توليد استروژن در بدن و جلوگيري از خطر ابتلا به بيماري پوکي استخوان بسيار مفيد است.

حانیه Edited answer 29 مهر 1400
0
You are viewing 1 out of 2 answers, click here to view all answers.