علت سیلی سرهنگ سپاه عاشورا به استاندار جدید آذربایجان شرقی سردار عابدین خرم؟

علت سیلی سرهنگ سپاه عاشورا به استاندار جدید آذربایجان شرقی سردار عابدین خرم؟

علت سیلی سرهنگ سپاه عاشورا به استاندار جدید آذربایجان شرقی سردار عابدین خرم چه بود؟

در مراسم معارفه سردار عابدین خرم که صبح امروز با حضور وحیدی وزیر کشور برگزار شد .پس از اینکه یکی از شرکت کنندگان در مراسم که سرهنگ سپاه عاشورا است با رفتن بر روی سن اقدام به زدن سیلی به صورت استاندار جدید کرد مراسم به تنش کشیده شد و گروههای مختلفی از شرکت کنندگان در مخالفت و موافقت با استاندار جدید شعار دادند .

Anonymous Answered question 3 آبان 1400
1

یک تحلیل درست از یک اتفاق غلط!

ماجرای تلخ سیلی خوردن استاندار جدید آذربایجان شرقی از جنبه های گوناگون روان شناختی ، جامعه شناسانه، طنز و… مورد توجه کاربران فضای مجازی قرار گرفت

مجاور- در شنبه ای که گذشت مراسم تودیع و معارفه استاندار جدید  آذربایجان شرقی برگزار شد.

مراسمی که شبیه دیگر مراسم تودیع و معارفه معمول نبود و با یک سیلی جنجالی به استاندار جدید حسابی حاشیه ساز شد. موضوعی تلخ و البته  قابل تامل که مثل یک بمب در فضای مجازی صدا کرد و واکنش های مختلفی به همراه داشت. ماجرا از آن قرار بود که سردار «زین ‌العابدین رضوی خرم» استاندار جدید آذربایجان شرقی در حالی که خود را آماده سخنرانی می کرد ناگهان فردی به روی سن آمد و یک کشیده محکم به صورت او نواخت و بلافاصله با حضور عوامل در صحنه فرد ضارب به بیرون از مراسم برده شد.

در این بین ، روایت های متفاوتی در خصوص انگیزه ضارب در خبرها مطرح شد؛ استاندار جدید و خبرگزاری فارس مدعی شدند که واکسیناتور همسر ضارب یک مرد بوده و همین موضوع باعث ناراحتی او شده و ضارب نیز ناراحتی اش را سر استاندار جدید خالی کرده است و از سوی دیگر بعضی رسانه ها نیز برکناری او از سمت شغلی اش را دلیل این حادثه اعلام کردند.

دلایلی که به نظر نیاز به شفاف سازی بیشتری دارد .

کاربری با اشاره به این که فرد ضارب سابقه نظامی داشته و بعید است تنها به دلیل این که واکسیناتور همسرش یک مرد بوده، نه به مسئول مرکز درمانی  یا مسئول بهداشت استان بلکه به استاندار جدید سیلی زده باشد، نوشت:« یک نظامی با سابقه چَک زده به صورت استاندار جدید آذربایجان شرقی اونم در روز معارفه استاندار.

بعد اعلام می شه دلیل این کار این بوده که فردی نامحرم به همسر آقای پاسدار واکسن زده و ایشون غیرتی شده! بر فرض که دلیلش این بوده، باید به استاندار قبلی چک می‌زد، نه استانداری که هنوز شروع به کار نکرده».

جالب این جاست که برخی از رسانه‌های ترکیه در قالب دامن زدن به  گرایش های  پان‌ترکی با ماهیگیری از این آب گل آلود،در حال پخش خبر جعلی هستند که فرد ضارب برای این که استاندار فارسی حرف می‌زده، به او چک زده!

واکنش های گوناگون کاربران
دراین بین اما واکنش های کاربران فضای مجازی و بررسی این حادثه  از جنبه های گوناگون  روان شناختی و جامعه شناسانه نیز جالب توجه بود.

کاربری در این باره نوشت:«مهم‌تر از سیلی زدن به صورت استانداری که هنوز سخنرانی معارفه خود را آغاز نکرده، اظهار خرسندی کاربران شبکه‌های اجتماعی با گرایش‌های سیاسی مختلف از این اتفاق نادر است. باید بررسی کرد چه نوع بازنمایی از واژه مدیر در ذهن کاربران است که چنین موضوعی سبب شعف آن ها یا حتی شهروندان می‌شود؟».

همچنین کاربر  دیگری نوشت:« برخورد فیزیکی در مراسم معرفی استاندار آذربایجان شرقی مایۀ تأسفِ بسیار است. این نوع برخوردها نشانۀ خشم متراکم و همراه با از دست رفتنِ تاب‌آوری قشری از ایرانیان در فقدان راهکار تعریف شده‌ای برای تعامل مدنی بین اجزای جامعه و حکومت است.

از این قبیل برخوردها با هر فرد و به هر انگیزه‌ای، نباید به شوق آمد و خوشحال شد؛ چون اگر رسم شود، رسم بدی خواهد شد با پیامدهایی مهیب.» واکنش ها اما به همین جا ختم نشد و کاربرانی هم بودند که این رفتار را هنجارشکنانه توصیف کردند و خواستار برخورد قانونی با ضارب شدند؛ کاربری در این باره نوشت:« هیچ وقت تحت هیچ شرایطی هیچ کجا از سیلی خوردن و تحقیر نماینده و نماد حکومت و دولت و مملکت تون، حتی اگر نه رقابت بلکه رابطه ای در حکم کارد و پنیر دارید خوشحالی نکنید!». کاربر دیگری هم نوشت:« استاندار جدید آذربایجان شرقی را نمی‌شناسم. اما سپاهی بودن ضارب سیلی به صورت او نباید مانع مجازات و برخورد جدی شود. قرار نیست هر کسی حکم صادر کند و خودش هم مجری حکمش شود. اگر این فرهنگ وحشیانه خودسری باب شود، مردم عادی هم در امان نخواهند بود. چون ترویج بی قانونی است.» در کنار کاربرانی که خواستار برخورد با سیلی زننده و حاکمیت قانون در اتفاقاتی از این قبیل شده بودند، کاربرانی هم با اشاره به این که اگر عکس این ماجرا اتفاق می افتاد،  ما شاهد چه واکنشی از سوی دستگاه های نظارتی و امنیتی بودیم؟ به انتقاد از آن ها پرداختند. به عنوان نمونه کاربری با اشاره به ماجرای جنجالی سیلی علی اصغر عنابستانی نماینده مردم سبزوار به حامد اکبری سرباز راهور نوشت:« از باب ایجاد وحدت رویه قضایی، خوبه هر حکمی به عنابستانی داده شد، عینا برای سیلی زننده به استاندار آذربایجان شرقی هم  تکرار بشه.» کاربری هم با اشاره به این که استاندار جدید پس از سیلی خوردنش گفته بود که بیشتر از این ها را در سوریه از داعشی ها خورده است، نوشت: « سردار خرم! این که شما فرد ضارب را بخشیدید نشان از بزرگواری و سعه صدر شماست، اما آیا بهتر نبود که یک هموطن ایرانی را با یک داعشی مقایسه نمی کردید؟!». البته طنز پردازی های کاربران فضای مجازی نیز چاشنی جنجال سیلی به استاندار شد و بعضی کاربران با انتشار تصویر چند  موتورسوار با کلاه کاسکت نوشتند:« مراسم تودیع و معارفه استانداران بعدی با کلاه کاسکت برگزار خواهد شد!» همزمان،سعید جلیلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در صفحه شخصی خود نوشت:« زین‌العابدین خرم رضوی با سابقۀ مجاهدت در دفاع مقدس و شش ماه مقاومت ستودنی و هوشمندانه در اسارت تکفیری‌ها در سوریه، با کف نفس اشترگونۀ در پیشگاه خدا و مردم عزیزتر شد» .اکانتی در توئیتر  منسوب به وزیر کشور نیز در توئیتی نوشت :« مسئول در نظام مقدس جمهوری اسلامی چون در راه خدمت به بشریت و مخلوقات خدا و به خاطر رضای حق تعالی در خدمت مخلوق است، از سیلی و توهین‌ نمی هراسد».

سهیل پروازی Selected answer as best 3 آبان 1400
0

تا این لحظه نگفتند و به نظر نمیرسه که درستش رو هم بگن

البته چون استاندار گفته نمی شناختمش، پس تسویه حساب شخصی نبوده که بازم بعیده اینجوری باشه و استاندار حتما می شناختش

حالا اگر از طرف مردم به استاندار سیلی زده، بازم گوشش بازه چون خودش سپاهی بوده و معمولا خودزنی نمی کنند.

یک نظر شاید سهم خواهی سپاهی ها از در رفتن فنر قدرتشون تو ایران باشه که دیگه میشه سوژه داغ رسانه های اون وری

به هر حال اصلا خوب نبود ☹️

سهیل پروازی Edited answer 10 آذر 1400
0
0 دیدگاه

اين، دومين سيلي بود

حجت الاسلام
مسيح مهاجرى سردبیر روزنامه جمهوری اسلامی

اولين سيلي هنگامي به صورت سپاه نواخته شد که سپاهيان را به عرصه سياسي و پذيرش مسئوليت‌هاي اجرائي آوردند و آنها را به جاي آنکه مسئول امنيت ملي باشند، مسئول آب و نان و برق و گاز مردم کردند.

درباره سيلي خوردن استاندار جديد آذربايجان ‌شرقي، چند نکته قابل تأمل وجود دارند که نبايد از کنار آنها بي‌تفاوت عبور کرد.

1- بدون ترديد هرگونه اقدام خارج از ضوابط منطقي به‌ويژه در يک مراسم رسمي، محکوم است و سيلي زدن به استاندار يکي از بارزترين مصاديق اين اقدام غيرمنطقي است.

2- توجه به زمان و مکان اين رويداد، آن را حساس‌تر مي‌کند. استان آذربايجان که اين روزها به دليل شرايط خاص مرزهاي شمال غرب کشورمان، بشدت مورد توجه ناظران سياسي است، حساسيت زماني و مکاني حادثه استانداري در تبريز را به روشني نشان مي‌دهد.

3- درباره انگيزه ضارب که يک سرهنگ سپاه پاسداران انقلاب اسلامي است مطالب مختلفي گفته شده ولي تا خود او در اين باره صحبت نکند نمي‌توان به اين مطالب اعتماد کرد.

4- نسبت دادن ماجرا به همراهي با دشمنان خارجي، عادت زشتي است که عده‌اي به آن معتاد شده‌اند و با اين کار، خود را از تأمل و ريشه‌يابي رويدادها راحت مي‌کنند. اين روش غلط، مانع درک واقعيت‌هاي موجود مي‌شود و اجازه نمي‌دهد مسئولين به آنچه در زير پوست جامعه جا خوش کرده است پي ببرند. اين، يکي از خطرناک‌ترين تهديد‌هائي است که بايد توجه همه را جلب کند و در بررسي‌ها پرداختن به ريشه‌هاي دروني را بر ساير امور مقدم بدارد. حتي دادگاه‌ها، اعم از عادي و نظامي، هم بايد با استفاده از کارشناسان صاحبنظر در جامعه‌شناسي، به لايه‌هاي پنهان رويدادهائي که با اقدامات مجرمانه مرتبط هستند به انگيزه‌هاي واقعي مرتکبين پي ببرند تا علاوه بر قضاوت بهتر، بتوانند راه‌هاي پيشگيري از جرم را نيز کشف کنند. با اين روش مي‌توان به امنيت و سلامت جامعه کمک کرد و زمينه را براي حکمراني عادلانه و مردمي فراهم ساخت.

5- سيلي زدن، برخوردهاي فيزيکي با افراد، ايجاد تشنج، ضرب و شتم، اهانت به کساني که نظر يا عملي غير از برخوردکنندگان دارند و حتي تعرض به بزرگاني در سطح مراجع که همواره مورد احترام همگان بودند و هستند، يکي از عاداتي است که در سال‌هاي بعد از انقلاب رواج يافته و زيان‌هاي زيادي نيز به بار آورده است. اکنون زمان محکوم کردن اين و آن و مطرح ساختن گلايه‌هاي مربوط به گذشته نيست، ولي مي‌توان براي تصحيح اين فرهنگ غلط که با واقعه استانداري تبريز به مرحله جديدي رسيده است، گام مهمي براي پايان دادن به اين روش غيراصولي و خلاف اقتضائات انقلاب اسلامي برداشت.
منظور از مرحله جديد اينست که با آنچه در تبريز رخ داد، مشخص شد که درگيري‌ها اکنون به درون يک قشر از مهم‌ترين بخش‌هاي امنيتي وحفاظتي کشور رسيده است. در اين واقعه، ضارب و مضروب هر دو سپاهي بودند و اين درست همان چيزي است که هرگز نبايد رخ مي‌داد. روشن بود که آن فرهنگ غلط به چنين مراحل خطرناکي هم خواهد رسيد. اينجا ديگر جاي درنگ نيست و با قيد فوريت بايد اين بيماري مزمن را معالجه کرد. البته نه با داغ و درفش بلکه با تغيير نگاه.

6- برخلاف تصورهاي ظاهري، اين سيلي که به صورت يک سردار سپاه نواخته شد، اولين سيلي نبود. اولين سيلي هنگامي به صورت سپاه نواخته شد که سپاهيان را به عرصه سياسي و پذيرش مسئوليت‌هاي اجرائي آوردند و آنها را به جاي آنکه مسئول امنيت ملي باشند، مسئول آب و نان و برق و گاز مردم کردند. سيلي تبريز، دومين سيلي بود که به صورت سپاه نواخته شد و اين، پيامد طبيعي همان سيلي اول بود. صداي سيلي اول متأسفانه شنيده نشد.

7- کساني که سپاه پاسداران انقلاب اسلامي را به عرصه‌هاي سياسي و اجرائي مي‌کشانند، حتي اگر اين کار را با حسن ‌نيت هم انجام دهند، بايد بدانند که دوستان واقعي سپاه نيستند. وظيفه ذاتي سپاه ورود به مسائل سياسي و اجرائي نيست همانگونه که امام خميني مکرراً بر اين نکته تأکيد کردند. تفسير نادرست سخنان امام و پناه بردن به توجيهات غيرموجه، عاقبتي جز سيلي تبريز ندارد. بزرگان کشور و بزرگان خود سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، اين نقطه‌نظر که سپاهيان بايد به وظايف ذاتي خود برگردند تا از آفات مصون بمانند و خدمات بزرگشان براي هميشه با درخشان‌ترين و برجسته‌ترين حروف بر پيشاني تاريخ اين مرز و بوم بماند، را دوستانه‌ترين خيرخواهي براي سپاه بدانند.

Anonymous Answered question 3 آبان 1400
0

علت سیلی زدن به استاندار آذربایجان شرقی چه بود؟

صبح امروز و در مراسم معارفه «زین‌العابدین رضوی خرم» استاندار جدید آذربایجان شرقی، یکی از شهروندان با حضور بر روی سن به سمت تریبون رفت و به گوش استاندار که در حال سخنرانی بود سیلی محکمی زد؛ با این حال رضوی خرم، با آرامش و متانت و بدون هیچ‌گونه واکنشی، به سخنرانی ادامه داد که این گذشت محترمانه وی، با ذکر صلوات و شعارهای حضار در حمایت از رضوی خرم همراه شد و شهروند مذکور به بیرون از سالن هدایت شد.

استاندار آذربایجان شرقی، در پایان سخنرانی معارفه خود، با بیان اینکه نامبرده را بخشیده، گفته که بنده چهره ایشان را به خاطر ندارم و ممکن است چند سال قبل در جایی ایشان را دیده باشم با این حال، از این رفتار وی گذشت کردم و از وی شکایتی ندارم.

همچنین پس از پایان مراسم، تعدادی از خانواده‌های شهدا و جانبازان حاضر در مراسم، با مراجعه به رضوی خرم، از متانت و ادب وی در برخورد با فرد سیلی‌زننده تقدیر کردند.

اطلاعات دریافتی خبرنگار فارس درباره این رخداد حاکی است که همسر شهروند مذکور، روز گذشته برای تزریق واکسن کرونا به یکی از مراکز درمانی استان مراجعه کرده که در آن مرکز، به علت نبود واکسیناتور زن، یک واکسیناتور مرد اقدام به تزریق واکسن برای همسر وی کرده است که همین موضوع، باعث عصبانیت شدید نامبرده شده است.

یکی از مسؤولان ارشد استانداری آذربایجان شرقی که از جزئیات این اتفاق مطلع شده بود پس از پایان مراسم، درباره علت بروز این مشکل تصریح کرد که مراکز متعددی برای آقایان و خانم‌ها در سراسر استان به‌صورت مجزا و با رعایت حدود شرعی و اخلاقی در نظر گرفته شده که فرد مذکور می‌توانست به این مراکز مراجعه کند با این حال، ظاهراً به مرکزی مراجعه کرده که در آن روز، استنثناءً واکسیناتور زن حضور نداشته و یک واکسیناتور مرد اقدام به این کار کرده در حالی که خانم ایشان می‌توانست مانع از تزریق واکسن توسط واکسیناتور مرد شود که البته همین موضوع هم در حال پیگیری است.

پیش از این، برخی رسانه‌های غیررسمی، ادعا کرده بودند که افرادی در سالن، در حمایت از فرد سیلی‌زننده شعار داده‌اند که مشاهدات خبرنگاران و حاضران در مراسم معارفه، حاکی است این ادعا صحت ندارد و تمامی حضار، در حمایت از رفتار استاندار، صلوات و شعار سر داده‌ اند.

میترا جوانمرد Answered question 3 آبان 1400
0

فیلم کامل سیلی خوردن استاندار جدید آذربایجان شرقی

سهیل پروازی Changed status to publish 3 آبان 1400
0