پیشگیری و درمان اسهال

پیشگیری و درمان اسهال

روش پیشگیری و درمان اسهال چیست؟

فرناز حسینی Answered question 5 آبان 1400
0

روش های خانگی برای درمان اسهال

ابتلا به اسهال مي تواند دردناک و ناراحت کننده باشد. حتي مي تواند روز شما را خراب کند. اسهال موجب از دست دادن آب بدن مي شود. برخي افراد براي درمان اسهال از دارو استفاده مي کنند، اما ما راه حل هايي را براي شما پيشنهاد مي دهيم که بدون دارو، اسهال را در خانه درمان کنيد.

ابتلا به اسهال مي تواند دردناک و ناراحت کننده باشد. حتي مي تواند روز شما را خراب کند. اسهال موجب از دست دادن آب بدن مي شود. برخي افراد براي درمان اسهال از دارو استفاده مي کنند، اما ما راه حل هايي را براي شما پيشنهاد مي دهيم که بدون دارو، اسهال را در خانه درمان کنيد.

1.غذاهاي مايع بخوريد
وقتي مبتلا به اسهال مي شويد،مهمترين چيزي که اهميت دارد از فشار آوردن به سيستم گوارشي خود، خودداري کنيد. گفته مي شود که بيماران مبتلا به اسهال بايد به جاي خوردن غذاهاي جامد، غذاهاي مايع را انتخاب کنند. با اين وجود، بهتر است مصرف غذاهاي مايع در حد کمي باشد.
رژيم غذايي شما بايد به سه وعده اصلي غذايي و به دو ميان وعده تقسيم شده باشد. اين تعداد وعده غذايي به سيستم گوارشي شما کمک خواهد کرد تا بهتر غذا را هضم کند. در طول روز هم به صورت جرعه جرعه آب بنوشيد. اگر ميخواهيد از شر اسهال راحت شويد، حداقل دو ليتر در روز بايد آب بنوشيد. اگر نميتوانيد آب زياد بنوشيد، مي توانيد از آب سبزيجات و يا آب ميوه طبيعي هم استفاده کنيد.

2. رژيم BRAT
اگر به دنبال روش هاي درمان اسهال هستيد، توصيه مي شود از رژيم BRAT استفاده کنيد. اين رژيم شامل غذاهايي مانند برنج، موز، نان تست، سيب زميني و چاي استفاده کنيد. در نتيجه خوردن اين مواد غذايي، اسهال شما برطرف خواهد شد.

3. ماست بخوريد
خوردن ماست روش خوبي براي درمان اسهال است. پروبيوتيک هاي موجود در ماست به حفظ سلامت روده کمک مي کنند. دليل ممکن اين مي باشد که اين پروبيوتيک ها نوعي باکتري زنده مي باشند که به تقويت سلامتي دستگاه گوارش کمک مي کند. خوردن ماست به زنده ماندن باکتري هاي خوب در روده کمک مي کند و در نتيجه اسهال برطرف مي شود. توصيه مي شود تا زمان بهبودي کامل روزي دو الي سه فنجان ماست بخوريد.

4. به قدر کافي استراحت کنيد
درست مانند تمام بيماري ها، اسهال نيز به استراحت نياز دارد. اگر مبتلا به اسهال هستيد، استراحت کردن يکي از بهترين راه حل ها براي درمان شماست. استراحت کردن باعث مي شود تا بدن شما بتواند در مقابل هر گونه باکتري که موجب اسهال مي شود ، مبارزه کند.
با اين وجود، بيشتر موارد اسهال به خاطر اضطراب و استرس است. در چنين مواردي نيز بايد استراحت کنيد و آرامش داشته باشيد تا علائم بيماري کم کم کاهش پيدا کند.

5. حذف کافئين
مصرف کافئين در برخي افراد موجب درد شکمي و گاز مي شود. با اين وجود، مي تواند موجب کم شدن آب بدن نيز شود. اگر مبتلا به اسهال هستيد، نبايد قهوه و يا نوشيدني هاي کافئين دار بنوشيد. شکلات هم اسهال را بدتر مي کند.

6. از نوشيدن مايعاتي که موجب بدتر شدن اسهال مي شود خودداري کنيد
اگر مي خواهيد به فرايند درمان اسهال سرعت ببخشيد، بايد از نوشيدن مايعاتي که حاوي شکر، لبنيات، کافئين و کربنات مي باشند خودداري کنيد.
خودداري از نوشيدن نوشابه، قهوه، شکلات، و چاي کافئين دار بسيار حائز اهميت مي باشد. نوشيدن مايعات قندي، الکل و ديگر نوشيدني هاي حاوي کافئين خطر کم آب شدن بدن را افزايش مي دهد. اگر به لاکتوز حساسيت داريد که در شير و محصولات لبنياتي يافت مي شود، بايد از خوردن اينگونه مايعات پرهيز کنيد.

7. زنجبيل
زنجبيل يکي از مشهورترين درمان هاي خانگي براي اسهال محسوب مي شود. بنابراين، اگر مي خواهيد در خانه خودتان را درمان کنيد، نبايد زنجبيل را ناديده بگيريد. خوردن زنجبيل و عسل در کنار هم مي تواند موجب بهبود دستگاه گوارش شود.
توصيه مي شود تا زمان بهبودي کامل مخلوط عسل و زنجبيل را ميل کنيد. مي توانيد چاي زنجبيل را هم امتحان کنيد تا هر چه سريعتر بهبود يابيد. اگر مي خواهيد به نتايج مطلبوي دست پيدا کنيد، بهتر است اين روش را تکرار کنيد. مي توانيد از پودر زنجبيل هم استفاده کنيد.

8. دانه شنبيله
دانه شنبليله يکي از بهترين و سريع ترين درمان هاي خانگي براي اسهال محسوب مي شود. فقط کافيست يک قاشق غذاخوري دانه شنبليله با يک قاشق غذاخوري ماست مخلوط کنيد. اين ترکيب را به مدت دو روز تا زمان بهبودي کامل ادامه دهيد.

9. روش استفاده از موز براي بهبودي کامل اسهال
موز حاوي هيچ گونه چربي، سديم يا کلسترول نيست، اما غني از فيبر، ويتامين ب6، ويتامين ث، فولات، کربوهيدرات هاي پيچيده و پتاسيم است. هضم موز راحت است و از اين رو کودکان هم به راحتي مي توانند آن را بخورند. موز براي درمان اسيد معده و سوزش سر دل گزينه بسيار خوبي است. اگر مبتلا به اسهال هستيد، کافيست يک عدد موز رسيده بخوريد تا اثرات شگفت انگيز آن را مشاهده کنيد. موز غني از پکتين است که قابل حل در آب است و باعث کاهش علائم اسهال مي شود. با اين وجود، پتاسيم موجود در موز به عنوان يک الکتروليت در نظر گرفته مي شود که باعث مي شود بدن کارکرد مناسبي داشته باشد. موز الکتروليت لازم را به بدن ميرساند که باعث مي شود اسهال فرد درمان شود. همچنين موز داراي کربوهيدرات هاي قابل هضم است که به سوزاندن سريع کالري ها کمک مي کند.

10. چاي بابونه
خواص ضد اسپاسم در چاي بابونه باعث شده است تا گزينه خوبي براي درمان اسهال باشد. همچنين، نوشيدن چاي بابونه به تسکين التهاب روده کمک مي کند.
– يک قاشق چايخوري برگ نعناع و يک قاشق چايخوري گل هاي بابونه را در يک ليوان آب در حال جوش بريزيد.
-اجازه دهيد به مدت ده دقيقه دم بکشد.
– تا بهبودي کامل هر روز سه الي 4 ليوان از اين چاي بنوشيد.

حتي اگر مبتلا به اسهال نباشيد، بهتر است چاي بابونه را وارد رژيم غذايي خود کنيد، چون موجب تقويت دستگاه گوارشي مي شود.
چاي سبز بهترين گزينه براي جايگزين کردن با چاي بابونه است.

فرناز حسینی Answered question 5 آبان 1400
0
You are viewing 1 out of 2 answers, click here to view all answers.