خاصیت درمانی خاکشیر

خاصیت درمانی خاکشیر

چه بیماری هایی را با خاکشیر می توان درمان کرد؟

پردیس سالاری Answered question 6 آبان 1400
0

مصرف شربت خاکشير به همراه عسل و آب ولرم به صورت ناشتا فوايد سلامت زيادي براي سلامت پوست و دستگاه گوارش دارد.
خاکشير گياهي است که به صورت خودرو در باغ‌ها و صحرا‌ها مي‌رويد.خاکشير برگ‌هايي با بريدگي زياد و گل‌هاي زرد روشن از تيره شب بو دارد. در اين مطلب برخي از خواص اين گياه را بيان مي‌کنيم. مصرف شربت و جوشانده خاکشير مزاياي سلامتي زيادي براي بدن دارد که در ادامه مي خوانيد:

خواص خاکشير در کاهش وزن
خاکشير نقش موثري در بهبود عملکرد دستگاه گوارش و لاغري دارد.براي کاهش وزن با خاکشير، بايد يک قاشق غذاخوري خاکشير را بشوييد و در يک ليوان آب ولرم حل سپس به اين محلول مقداري شکر يا نبات اضافه کنيد و هر روز ناشتا، آن را بنوشيد.

خواص خاکشير در افزايش وزن
مصرف ناشتاي خاکشير با شير معده را تقويت و اشتها را زياد مي‌کند.

بخور خاکشير براي درمان سرخک و آبله مرغان
مصرف شربت خاکشير در کودکاني که دچار سرخک و آبله مرغان هستند باعث کاهش حرارت دروني مي‌شود. براي اين منظور شربت خاکشير بايد روزانه ۳ تا ۴ ليوان مصرف شود. براي رفع خارش و سوزش پوست کودک مي‌توانيد خاکشير را بر روي زغال بريزيد و با دود آن، بدن کودک را بخور دهيد.

خواص خاکشير در درمان جوش صورت
مخلوط ۲ قاشق غذاخوري خاکشير با عرق شاه‌تره و عرق کاسني به درمان جوش‌هاي صورت کمک شاياني مي‌کند. براي اين منظور بايد يک استکان از هر يک از عرقيجات شاه‌تره و کاسني را با هم مخلوط و آن را با ۲ قاشق غذاخوري خاکشير ترکيب کنيد. اين درمان را بايد به مدت سه هفته ادامه دهيد. اين نوشيدني براي درمان گرفتگي صدا هم استفاده مي‌شود.

دفع سنگ کليه با خاکشير
براي دفع سنگ کليه بايد ۳ قاشق غذا خوري ترنجبين را در يک ليوان آب به مدت ۵ ساعت خيس، سپس آن را صاف و با ۲ قاشق غذاخوري خاکشير مخلوط کنيد.

رفع بوي بد دهان با خاکشير
براي رفع بوي بد دهان بايد ترنجبين را به مدت ۵ تا ۶ ساعت درون آب خيس سپس آن را صاف، با يک تا ۲ قاشق غذاخوري خاکشير مخلوط و هر روز عصر يک ليوان از شربت ترنجبين و خاکشير را ميل کنيد.

طرز تهيه جوشانده خاکشير
براي تهيه جوشانده خاکشير نخست دانه‌هاي خاکشير را ۱۵ دقيقه درون آب خيس کرده، سپس آب اضافي آن را خالي کنيد و چندين مرتبه آن را به خوبي بشوييد. خاکشير را به مدت ۱۰ دقيقه با آب بجوشانيد و پس از سرد شدن ميل کنيد.

موارد منع مصرف خاکشير
افرادي که دچار ورم و زخم معده هستند بايد مصرف خاکشير را محدود کنند. اشخاصي که طبع سرد دارند و از بيماري‌هاي ناشي از طبع سرد از جمله روماتيسم و آرتروز رنج مي‌برند، بايد در استفاده از شربت خاکشير احتياط و آن را با عسل و عرق نعناع مصرف کنند.

پردیس سالاری Edited answer 6 آبان 1400
0

يکي از خواص مهم خاکشير کمک به خوب کار کردن دستگاه گوارش است ولي به اين خاصيت محدود نمي شود و اين نوشيدني براي بدن بسيار مفيد است.
شربت خاکشير در طب سنتي يکي از نوشيدني هاي با طبع سرد است که از گذشته تا کنون طرفداران بسياري دارد. اين نوشيدني مفيد ، اغلب براي جلوگيري از گرما زدگي در فصل تابستان استفاده مي شود.اما تنها خاصيت خاکشير رفع گرما زدگي نيست. اين دانه هاي کوچک خواص بسيار زيادي مانند درمان يبوست و ده ها بيماري ديگر را دارد که در اين بخش ، بيشتر به آنها مي پردازيم.

درمان انواع يبوست با خاکشير
_ يبوست سوداوي و روده عصبي
يبوست يکي از مشکلات رايج شهرنشيني است که ناشي از عدم تحرک کافي مي باشد و بسياري از مردم به آن مبتلا هستند که کشيدگي شکم و انقباض روده از علائم آن است. در اين نوع يبوست ، هنگام دفع، بخشي از روده به صورت حلقه وار جمع مي شود و مدفوع دو تکه شده و راه روده براي چند لحظه بسته مي شود .در اين شرايط تکه اي از مددفوع خارج شده و باقيمانده در بدن باقي مي ماند و ممکن است با فشار نيز روده کاملا باز و تخليه نشود. مقدار باقيمانده مدفوع در بدن باعث ايجاد سموم و عوارض مختلفي مي شود که اغلب مردم از اين ناراحتي رنج مي برند.
_ يبوست کودکان
يبوست در کودکان موجب دل درد و بروز جوش هايي در بدن مي شود .براي درمان يبوست کودکان روزي يک قاشق چاي خوري خاکشير را بکوبيد و با آب ولرم در شيشه ريخته و به او بنوشانيد.
_ يبوست دوران پيري
افراد مسن معمولا دچار کمبود آب و خشک شدن مي شود . به همين علت روده ها نيز خشک و کم آب مي شود .بهترين روش درمان طبيعي براي اين افراد استفاده از ترکيب خاکشير کوبيده شده به همراه آب داغ و عسل است . مصرف قرص هاي مسهل و ملين براي افراد سالخورده خطرناک است زيرا مقدار رطوبت بدن باقيمانده بدن آنها را جذب مي کند و خطر مرگ را به همراه دارد.

درمان بيماري هاي ديگر
ضعف قوه
مصرف خاکشير برطرف شدن ترشحات رحمي ناشي از سودا به صورت تدريجي مي شود . خاکشير با ايجاد پرده اي از چربي در سطح بدن ، موجب نرمي و لطافت پوست بدن مي شود.

خونريزي بواسيري
يکي از عوارض سوداوي، بروز بواسير و ضعف کبد است که گاه با خون ريزي هاي مداوم همراه مي شود. خاکشير بهترين درمان براي اين بيماري است که موجب اصلاح و توقف خونريزي مي شود. علاوه بر اين برخي از انواع اسهال را درمان مي کند.

ضعف معده ناشي از سوء مزاج سرد با غلبه سودا
خشکي دهان ، بي اشتهايي ، نفخ شک ، کم ميلي به آب ، بروز برخي دردها در معده ، بدگواري طعام ، ضعف و لاغري از علائم سوء مزاج سرد است که مي توان با مصرف خاکشير درمان نمود.

تورم لوزه ها
براي جلوگيري از تورم در لوزه ها مي توان از خاکشير استفاده کرد.

کبد چرب
خاکشير خاصيت ديورتيک طبيعي دارد که مي تواند در سم زدايي و پاک سازي کبد بسيار موثر باشد . بنابراين براي درمان بيماري هاي کبد مانند کبد چرب مفيد است.

تب و سرماخوردگي
خاکشير داراي خواص ضد باکتريايي و ضد ويروسي قوي است که براي پيشگيري و درمان سرماخوردگي و آنفلونزا مفيد مي باشد.علاوه بر آن به دليل طبع سردي که دارد ، در طب سنتي به عنوان يک تب بر طبيعي شناخته مي شود.

فرناز حسینی Answered question 6 آبان 1400
0