خاصیت درمانی خاکشیر

خاصیت درمانی خاکشیر

چه بیماری هایی را با خاکشیر می توان درمان کرد؟

پردیس سالاری Answered question 6 آبان 1400
0

مصرف شربت خاکشير به همراه عسل و آب ولرم به صورت ناشتا فوايد سلامت زيادي براي سلامت پوست و دستگاه گوارش دارد.
خاکشير گياهي است که به صورت خودرو در باغ‌ها و صحرا‌ها مي‌رويد.خاکشير برگ‌هايي با بريدگي زياد و گل‌هاي زرد روشن از تيره شب بو دارد. در اين مطلب برخي از خواص اين گياه را بيان مي‌کنيم. مصرف شربت و جوشانده خاکشير مزاياي سلامتي زيادي براي بدن دارد که در ادامه مي خوانيد:

خواص خاکشير در کاهش وزن
خاکشير نقش موثري در بهبود عملکرد دستگاه گوارش و لاغري دارد.براي کاهش وزن با خاکشير، بايد يک قاشق غذاخوري خاکشير را بشوييد و در يک ليوان آب ولرم حل سپس به اين محلول مقداري شکر يا نبات اضافه کنيد و هر روز ناشتا، آن را بنوشيد.

خواص خاکشير در افزايش وزن
مصرف ناشتاي خاکشير با شير معده را تقويت و اشتها را زياد مي‌کند.

بخور خاکشير براي درمان سرخک و آبله مرغان
مصرف شربت خاکشير در کودکاني که دچار سرخک و آبله مرغان هستند باعث کاهش حرارت دروني مي‌شود. براي اين منظور شربت خاکشير بايد روزانه ۳ تا ۴ ليوان مصرف شود. براي رفع خارش و سوزش پوست کودک مي‌توانيد خاکشير را بر روي زغال بريزيد و با دود آن، بدن کودک را بخور دهيد.

خواص خاکشير در درمان جوش صورت
مخلوط ۲ قاشق غذاخوري خاکشير با عرق شاه‌تره و عرق کاسني به درمان جوش‌هاي صورت کمک شاياني مي‌کند. براي اين منظور بايد يک استکان از هر يک از عرقيجات شاه‌تره و کاسني را با هم مخلوط و آن را با ۲ قاشق غذاخوري خاکشير ترکيب کنيد. اين درمان را بايد به مدت سه هفته ادامه دهيد. اين نوشيدني براي درمان گرفتگي صدا هم استفاده مي‌شود.

دفع سنگ کليه با خاکشير
براي دفع سنگ کليه بايد ۳ قاشق غذا خوري ترنجبين را در يک ليوان آب به مدت ۵ ساعت خيس، سپس آن را صاف و با ۲ قاشق غذاخوري خاکشير مخلوط کنيد.

رفع بوي بد دهان با خاکشير
براي رفع بوي بد دهان بايد ترنجبين را به مدت ۵ تا ۶ ساعت درون آب خيس سپس آن را صاف، با يک تا ۲ قاشق غذاخوري خاکشير مخلوط و هر روز عصر يک ليوان از شربت ترنجبين و خاکشير را ميل کنيد.

طرز تهيه جوشانده خاکشير
براي تهيه جوشانده خاکشير نخست دانه‌هاي خاکشير را ۱۵ دقيقه درون آب خيس کرده، سپس آب اضافي آن را خالي کنيد و چندين مرتبه آن را به خوبي بشوييد. خاکشير را به مدت ۱۰ دقيقه با آب بجوشانيد و پس از سرد شدن ميل کنيد.

موارد منع مصرف خاکشير
افرادي که دچار ورم و زخم معده هستند بايد مصرف خاکشير را محدود کنند. اشخاصي که طبع سرد دارند و از بيماري‌هاي ناشي از طبع سرد از جمله روماتيسم و آرتروز رنج مي‌برند، بايد در استفاده از شربت خاکشير احتياط و آن را با عسل و عرق نعناع مصرف کنند.

پردیس سالاری Edited answer 6 آبان 1400
0
You are viewing 1 out of 2 answers, click here to view all answers.