آش بلغور گندم

آش بلغور گندم

آش بلغور گندم سنتی چه جوری درست میکنن؟

سمیرا Answered question 6 آبان 1400
0

مواد لازم برای ۴ نفر

بلغور گندم   ۱ و ½ پیمانه
سبزی آشی   ۵۰۰ گرم
نخود   ½ پیمانه
عدس   ½ پیمانه
لوبیا چیتی   ½ پیمانه
آب قلم یا گوشت   ۴ پیمانه
پیاز داغ   ۴ قاشق غذاخوری
سیر داغ   ۱ قاشق غذاخوری
نعناع خشک   ۲ قاشق غذاخوری
کشک   ½ پیمانه
نمک و فلفل سیاه  به مقدار کافی
زردچوبه و روغن   به مقدار کافی

cfc54c25f5129165ccf74cff84be3f3f4194b5e3 33 - آش بلغور گندم

طرز تهیه آش بلغور گندم 
مرحله اول
برای تهیه آش بلغور گندم، ابتدا نخود و لوبیا چیتی را از شب قبل داخل یک کاسه آب می ریزیم و اجازه می دهیم به خوبی خیس بخورند تا نفخ شان برطرف شود. در ادامه نخود و لوبیا چیتی را آبکشی کرده و درون یک قابلمه مناسب می ریزیم.

مرحله دوم
در این مرحله ۴ لیوان آب اضافه می کنیم و اجازه می دهیم نخود و لوبیا یک ساعت بپزند. پس از گذشت یک ساعت عدس را به همراه بلغور گندم، آب قلم و نصف پیاز داغ و سیر داغ به قابلمه اضافه می کنیم و با هم ترکیب می کنیم.

مرحله سوم
حالا اجازه می دهیم مواد ۳۰ دقیقه دیگر با هم بپزند، پس از اینکه حبوبات آش به طور کامل پختند، سبزی آش را به صورت درشت خرد می کنیم و به قابلمه اضافه می کنیم. بعد از اضافه کردن سبزی، دیگر درب قابلمه را نمی گذاریم.

مرحله چهارم
در همین حین نعناع خشک را به همراه مقداری روغن داخل یک تابه کوچک می ریزیم و روی حرارت ملایم ۳۰ ثانیه تا یک دقیقه تفت می دهیم تا رنگ نعناع کمی تیره شود. اگر نعناع را بیش از حد تفت دهیم طعم آن تلخ می شود.

مرحله پنجم
در این مرحله نصف نعناع داغ را نیز اضافه کرده و باقیمانده آنرا برای تزیین روی آش کنار می گذاریم. پس از اینکه سبزی آش پخت و آش به خوبی لعاب دار شد، طعم آنرا می چشیم و مقداری نمک و ادویه اضافه می کنیم.

مرحله ششم
پس از اینکه آش جا افتاد، کشک را با کمی آب جوش رقیق کرده و به قابلمه اضافه می کنیم. در نهایت آش بلغور را درون ظرف مورد نظرمان می ریزیم و به سلیقه خود با نعناع داغ، پیاز داغ، سیر داغ و کشک تزیین می کنیم.

سمیرا Answered question 6 آبان 1400
0
You are viewing 1 out of 1 answers, click here to view all answers.