آبگوشت یا دیزی سنتی در قابلمه و زودپز

آبگوشت یا دیزی سنتی در قابلمه و زودپز

روش تهیه آبگوشت سنتی رو توضیح بدین؟

سمیرا Answered question 19 آبان 1400
0

آبگوشت که با نام ديزي هم شناخته مي شود يکي از غذاهاي معروف و سنتي ايرانيان است. اين غذاي خوشمزه يکي از پر طرفدارترين غذاهاي ايراني است که با دستورهاي متنوعي تهيه مي شود، البته روش تهيه آبگوشت سنتي تقريبا در تمام شهرهاي کشور يکسان است.

مواد لازم براي ۴ نفر

گوشت آبگوشتي    ۵۰۰ گرم
لوبيا سفيد    نصف ليوان
نخود   نصف ليوان
گوجه فرنگي    ۲ عدد
سيب زميني    ۳ عدد متوسط
پياز  ۲ عدد متوسط
رب گوجه فرنگي  ۲ قاشق غذاخوري
نمک و فلفل سياه   به اندازه کافي
زردچوبه و دارچین   به اندازه کافي

cca461bb1744b14b4786135db0b1b24349627e8c 33 - آبگوشت یا دیزی سنتی در قابلمه و زودپز
طرز تهيه پخت آبگوشت
مرحله اول
براي تهيه آبگوشت سنتي بهتر است از شب قبل نخود و لوبيا سفيد را در دو کاسه آب به صورت جداگانه بخيسانيد و در صرت امکان چندين مرتبه آب موجود در کاسه ها را تعويض کنيد تا نفخ حبوبات به طور کامل گرفته شود و پخت راحت تري داشته باشند.
مرحله دوم
براي شروع آشپزي مقدار کمي روغن يک قابلمه بريزيد و گوشت آبگوشتي را اضافه کنيد. گوشت را به خوبي تفت دهيد تا رنگ آن تغيير کند، سپس نخود و لوبيا را آبکشی کرده و به همراه زردچوبه و دارچین  به قابلمه اضافه کنيد و انها را نيز در حد يک دقيقه تفت دهيد.

مرحله سوم
در اين مرحله پوست گوجه فرنگي و يکي از پيازها را مي گيريم و به قابلمه اضافه مي کنيم، سپس ۱۰ ليوان آب جوش به قابلمه اضافه مي کنيم. يکي از نکات مهم در مورد خوشمزه تر شدن آبگوشت اضافه کردن آب جوش مي باشد.

مرحله چهارم
حرارت زير قابلمه را کم مي کنيم و اجازه مي دهيم آبگوشت با حرارت بسيار ملايم بپزد. پس از اينکه آب جوش را اضافه کرديد، اجازه دهيد مواد آبگوشت شما به مدت ۲ الي ۲ ساعت و ۳۰ دقيقه روي حرارت ملايم بمانند تا آبگوشت به خوبي جا بيفتد.

مرحله پنجم
پس از گذشت ۲ ساعت و ۳۰ دقيقه سيب زميني ها را مي شوييم و به قابلمه اضافه مي کنيم. پس از اضافه کردن سيب زميني ها چربي موجود در قابلمه را خارج مي کنيم و به همراه پياز باقيمانده به خوبي مي کوبيم تا کاملا له شوند، سپس مجددا به قابلمه اضافه مي کنيم.

مرحله ششم
پس از اينکه گوشت به طور کامل پخت، رب گوجه فرنگي را در يک تابه کوچک به خوبي تفت مي دهيم تا سرخ شود سپس به همراه مقداري نمک و فلفل سياه به قابلمه اضافه مي کنيم. تفت دادن رب گوجه فرنگي باعث مي شود آبگوشت خوشرنگ تري داشته باشيم.

مرحله هفتم
پس از اضافه کردن رب گوجه فرنگي اجازه مي دهيم آبگوشت به مدت ۳۰ دقيقه ديگر روي حرارت ملايم بماند تا به طور کامل جا بيفتد، سپس آنرا از روي حرارت بر مي داريم و کنار مي گذاريم. آبگوشت را مي توانيد به دو روش سرو کنيد.

مرحله هشتم
روش اول و مرسوم اين است که آب آبگوشت را جداگانه سرو کنيد و باقي مواد را با گوشتکوب به خوبي بکوبيد و گوشت کوبيده را به صورت جداگانه سرو کنيد. روش دوم هم اين است که در کاسه هر نفر مقداري از حبوبات و گوشت را اضافه کنيد.

نکات طرز تهيه آبگوشت
طرز تهيه آبگوشت در زودپز
براي تهيه آبگوشت در زودپز ابتدا گوشت را به همراه نخود و لوبيا داخل زودپز مي ريزيم. سپس پيازها را به ۴ قسمت تقسيم مي کنيم و به همراه آب داخل زودپز مي ريزيم. ادويه ها را هم اضافه مي کنيم و درب زودپز رو مي بنديم و روي حرارت قرار مي دهيم.
حدود ۴۵ دقيقه تا يک ساعت زمان براي پخت مواد نياز است. پس از اينکه گوشت و نخود و لوبيا به خوبي پختند، آبگوشت را به قابلمه منتقل مي کنيم و گوجه فرنگي و سيب زميني را اضافه مي کنيم. رب گوجه فرنگي را هم تفت مي دهيم.
سپس به قابلمه اضافه مي کنيم. در ادامه چربي آبگوشت را به همراه پيازها داخل يک کاسه مي ريزيم و با گوشتکوب به خوبي مي کوبيم تا کاملا له شوند سپس داخل قابلمه آبگوشت مي ريزيم. پس از اينکه سيب زميني پخت آبگوشت را سرو مي کنيم.

طرز تهيه آبگوشت با ليمو عماني
براي اينکه طعم آبگوشت کمي ترش شود در بخري نقاط به ان ليمو عماني هم اضافه مي کنند. البته بايد مراقب باشيد که ليمو عماني باعث تلخ شدن طعم آبگوشت نشود. براي جلوگيري از تلخ شدن آبگوشت مي توانيم از دو روش استفاده کنيم.
روش اول اينکه به جاي استفاده از ليمو عماني از پودر ليمو عماني استفاده کنيم و روش دوم اين است که قبل از اضافه کردن ليمو عماني آنرا چند دقيقه در آب جوش قرار دهيم تا تلخي اش گرفته شود. براي کيفيت بهتر آبگوشت توصيه مي شود از ليمو عماني خانگي استفاده شود.

می توان از همان اول همه مواد به غیر از سیب زمینی و رب گوجه‌فرنگی که یک ساعت آخر اضافه می شود در قابلمه ریخته اجازه دهیم به آرامی پخته شوند ( در این روش وقتی آب جوش آمد کف روی گوشت را باید بگیریم و بعد بقیه مواد را اضافه کنیم).

سمیرا Edited answer 19 آبان 1400
0