حلوای زعفرانی

حلوای زعفرانی

طرز تهیه حلوای کره ای زعفرانی به روش تبریزی رو توضیح بدید؟

پردیس سالاری Answered question 25 آبان 1400
1

حلوا يک دسر سنتي ايراني است که در مراسم هاي عزا و سفره هاي نذري تهيه و سرو مي شود. از آن جا که حلوا از آرد تفت داده شده تهيه مي شود، خواص زيادي دارد و موجب تقويت جسم مي شود. حلوا را مي توان به عنوان ميان وعده يا عصرانه نيز تهيه و سرو کرد. يکي از انواع حلواها حلواي کره اي زعفراني است که در اين دستور به طرز تهيه آن پرداخته شده است.

مواد لازم حلواي کره اي زعفراني

آب    ۱ ليوان
شکر   ۱ ليوان
هل آسياب شده   ۱ قاشق مربا خوري
زعفران غليظ  ۳ قاشق غذا خوري
گلاب     يک سوم پيمانه
آرد    ۱ ليوان
کره     ۵۰ گرم
روغن     يک سوم ليوان

595d9eb7f7b7e3d76072d14545efff7ffdf14cc0 39 - حلوای زعفرانی

طرز تهيه حلواي کره اي زعفراني

مرحله اول
براي تهيه حلواي کره اي زعفراني خوشمزه در ابتداي کار، آب و شکر را درون يک قابلمه مي ريزيم و روي حرارت قرار مي دهيم تا حل شود و به جوش آيد. سپس گلاب و هل و زعفران را به آن اضافه کرده و زير آن را خاموش مي کنيم.

مرحله دوم
آرد را درون يک تابه مي ريزيم و روي حرارت قرار مي دهيم و حدود نيم ساعت با حرارت ملايم تفت مي دهيم تا بوي خامي آرد گرفته شود. سپس کره را به آن اضافه کرده و حدود ۲ دقيقه تفت مي دهيم. روغن را کم کم اضافه مي کنيم.

مرحله سوم
روغن را بايد به حدي که آرد رقيق شود، اضافه کنيم. ميزان روغن بستگي به آرد دارد و ممکن است از مقدار گفته شده در دستور بيشتر باشد. سپس آرد را چند دقيقه ديگر تفت مي دهيم. در نهايت شربت را کم کم به آن اضافه کرده و با سرعت هم مي زنيم.

مرحله چهارم
وقتي که همه شربت اضافه شد، قابلمه را از روي حرارت بلند کرده و به صورت گهواره اي تکان مي دهيم تا حلوا خودش را بگيرد و جمع شود. حلوا آماده است و مي توان در ظرف مناسب ريخت و به آن شکل داد و آن را با خلال بادام تزيين نمود.

پردیس سالاری Edited answer 25 آبان 1400
0