جلوگیری از ریزش مو

جلوگیری از ریزش مو

طب سنتی برای جلوگیری از ریزش مو چه راهکاری دارد؟

حانیه Answered question 25 آبان 1400
0

ريزش ۵۰ تا ۱۰۰ عدد تار مو در روز، امري طبيعي است و جاي نگراني ندارد، چرا که حتماً به جاي اين چنين ريزش‌هايي، رويش نيز وجود خواهد داشت البته برخي منابع اين تعداد را تا ۲۰۰ عدد در روز نيز طبيعي ميدانند، اما اگر ريزش مو‌ها بيش از رويش آن‌ها باشد، امکان کم‌پشتي مو يا حتي تاسي سر هم خيلي دور از ذهن نيست.

ديدگاه طب سنتي درباره ريزش مو

از ديدگاه طب سنتي، گرمي و سردي مزاج عوامل اصلي هستند که ممکن است باعث تاسي سر شوند؛ در گرمي و خشکي شديد مزاج، ريزش مو به شدت افزايش پيدا مي‌کند همچنين در سردي و رطوبت شديد مزاج خصوصا در افراد بلغمي که رطوبت بدن نيز بالا است معمولا ريشه مو‌ها سست مي‌شوند.

البته غير از مزاج، مسئله مهم ديگر، موضوع وراثت است که در واقع علت اصلي ريزش زودرس مو‌ها در سنين جواني به حساب مي‌آيد؛ در چنين مواردي، فوليکول‌هاي مو به شکل ارثي از بين مي‌روند و باعث ريزش مو خواهند شد.

از عوامل مهم ديگري که در کم پشتي مو نقش جدي دارند، کم‌خوني‌هاي شديد، مشکلات غدد فوق کليه، مشکلات تغذيه‌اي همچنين عوامل هورموني در خانم‌ها است.

جالب است که حتي بارداري نيز مي‌تواند در ريزش مو تاثير گذار باشد چرا که در بارداري سطح هورمون‌هاي بدن بي‌ثبات هستند.

جدا از تمام اين‌ها، ريزش مو از عوارض جانبي راديوتراپي، شيمي‌درماني، عفونت‌ها و بيماري‌هايي مثل روماتيسم، لوپوس، آلوپسي يا بيماري ريزش سکه‌اي مو نيز هستند.

AndroidOnlineNewsImage - جلوگیری از ریزش مو

راهکار‌هاي طب سنتي براي جلوگيري از ريزش مو

اما نگران نباشيد، چون براي جلوگيري از ريزش مو در طب سنتي توصيه‌هاي خيلي ساده و کاربردي وجود دارد که با رعايت آن‌ها، تا حد زيادي مي‌توانيد از ريزش مو و گسترش آن جلوگيري کنيد.

ــ در ابتدا دقت داشته باشيد در هنگام استحمام، به صورت ايستاده و زير دوش، مو‌هاي خود را با شوينده‌هاي مختلف، نشوئيد! حتما مي‌دانيد که يکي از اصول صحيح حمام کردن، نشستن در حمام است که متاسفانه به دليل استفاده از دوش، اکثر افراد به صورت ايستاده اقدام به استحمام مي‌کنند که اين امر علاوه بر برخي عوارض جسمي، مي‌تواند در بلندمدت باعث سستي ريشه مو و ريزش موي شما شود!

ــ برخلاف تصور عمومي، استفاده مستمر از شوينده‌هايي مانند انواع شامپو‌هاي رنگارنگ شيميايي موجود در بازار که با تبليغات فريبنده به فروش مي‌رسند، مي‌تواند باعث ريزش مو شود! سعي کنيد از شويند‌هاي طبيعي و صابون‌هاي فاقد مواد قليايي قوي مانند صابون زيتون طبيعي براي شستن موي سر خود استفاده کنيد.

ــ پودر سدر، مورد، خطمي، بابونه و حنا را به مقدار مساوي با هم مخلوط کنيد و حداقل هفته‌اي يک مرتبه با اين ترکيب که با مقداري آب ولرم آن را به شکل خمير رقيق درآورده‌ايد، مو‌هاي خود را به آرامي ماساژ دهيد و اجازه بدهيد اين ترکيب گياهي براي مدت ۵ دقيقه بر روي مو‌هاي شما بماند و بعد، مو‌هاي خود را به آرامي با آب ولرم بشوئيد.

ـ حتما ورزش روزانه يا لااقل هفتگي داشته باشيد؛ ورزش و فعاليت بدني، نقش بسزايي در گردش خون قوي، دفع سموم و رويش موي جديد و تغذيه مناسب ريشه و پياز مو دارد.

ــ حتماً دقت داشته باشيد که سلامت کبد شما، نقش بسزايي در سلامت مو‌هاي شما و جلوگيري از ريزش موي سر شما دارد؛ لذا تمام مواردي که باعث ابتلا به کبد چرب و آسيب به کبد مي‌شود مانند مصرف آب يخ، مصرف روغن‌هاي مايع و ناسالم موجود در بازار، رژيم‌هاي غلط فست فودي و … بايد کنار گذاشته شوند.

ــ شانه زدن آرام مو‌ها نيز در حفظ و سلامت آن‌ها موثر است؛ سعي کنيد با شانه‌اي مناسب، حداقل ۳ مرتبه و براي دقايقي مو‌هاي خود را به آرامي شانه بزنيد.

ــ خواب مناسب و کافي نيز در حفظ استحکام و سلامت مو‌ها موثر است؛ سعي کنيد در ابتداي شب بخوابيد و از بيدار ماندن تا نيمه‌هاي شب پرهيز کنيد.

ــ خانم‌ها مراقب باشند که با استفاده دائم از تل و گلسر‌هايي که باعث کشيده شدن مو‌ها مي‌شوند ريشه‌هاي مو را سست نکنيد البته افراط در رنگ کردن، سشوار همچنين فر کردن مو‌ها نيز مي‌تواند اثرات مخربي روي کيفيت مو داشته باشند.

ــ مو‌ها را وقتي خيس است يا نم دارد، شانه نکنيد و از شانه زدن مو‌ها در داخل حمام هم جدداً پرهيز کنيد چرا که مو‌ها در حالت خيس، کمي سست ترند و راحت‌تر مي‌ريزند.

ــ اصلاح مزاج و مصرف ويتامين‌هاي گروه B همچنين استفاده از کتيرا به جاي حالت دهنده‌هاي شيميايي براي سلامت مو‌ها بسيار کارساز و مفيد است.

حانیه Answered question 25 آبان 1400
0
You are viewing 1 out of 1 answers, click here to view all answers.