نگهداری پرنده برای بچه یا کودک داخل خونه ضرر داره؟

نگهداری پرنده برای بچه یا کودک داخل خونه ضرر داره؟

سلام ، می خوام برای روحیه بچم تو خونه پرنده مرغ عشق یا قناری بگیرم، به نظرتون پرنده برای کودک ضرر داره؟

7736b59c43d82f7539f863db7ac706f98ad90d13 38 - نگهداری پرنده برای بچه یا کودک داخل خونه ضرر داره؟

سهیل پروازی Selected answer as best 7 آذر 1400
1

سلام، دکتر که اینجا گفته نه، اما بهتره تا آخر بخونی

نگهداري پرندگان در منزل، سلامت افراد را به خطر مي اندازد

698b963cfd9240ca959140da36e94038651668b4 27 - نگهداری پرنده برای بچه یا کودک داخل خونه ضرر داره؟

رئيس اداره بهداشت و مديريت بيماري هاي طيور استان يزد گفت: در صورت عدم رعايت نكات بهداشتي، نگهداري از پرندگان در منزل مي تواند سلامت افراد را به خطر بيندازد.

كريم زنگيلي اظهار داشت: پرندگان از جمله حيوانات خانگي پرطرفدار به شمار مي روند كه نگهداري آن ها در منازل از قديم مرسوم مي باشد.
وي تصريح كرد: بايد توجه داشت كه در صورت عدم رعايت نكات بهداشتي، نگهداري از پرندگان در منزل مي تواند سلامت افراد و همچنين اين حيوانات را به خطر اندازد.
وي به بيماري هاي مشترك بين پرندگان و انسان اشاره نمود و گفت: سالمونلوز، تب طوطي، سل، آنفلوانزاي پرندگان، عفونت هاي قارچي و انگلي از جمله بيماري هاي پرندگان است؛ البته از آنجا كه معمولا نگهداري از پرندگان در قفس انجام مي شود خطر سرايت بيماري قابل انتقال از پرندگان به انسان نسبت به ساير حيوانات كمتر است. با اين حال برخي بيماري هاي مشترك بين انسان و پرندگان هرچند كه در موارد اندكي اتفاق مي افتد، ولي مي تواند فوق العاده خطرناك و مهلك باشد.
وي افزود: علاوه بر آن پرنده ها مي توانند گروهي از باكتري ها، ويروس ها، انگل ها و قارچ ها را به انسان منتقل كنند به همين دليل لازم است نكات بهداشتي در نگهداري آن ها كاملا لحاظ شود.
زنگيلي در ادامه خطر آلرژي انسان را در تماس با پرندگان جدي دانست و تصريح كرد: برخي افراد به خصوص كودكان مبتلا به آسم يا آلرژي به ذرات جدا شده از پر و پوست پرندگان و نيز بزاق و يا مدفوع آن ها حساس بوده و در مواجهه با آن علائمي مانند عطسه، سرخي پوست، تنگي نفس و ترشح و سوزش چشم و بيني را از خود بروز مي دهند.
اين مسوول اضافه كرد: به همين دليل شستشوي پرنده و محل نگهداري او به صورت مستمر و منظم الزامي مي باشد.
رئيس اداره بهداشت و مديريت بيماري هاي طيور دامپزشكي استان به مردم توصيه كرد: نگهداري از پرندگان در محيط هاي كوچك و بسته توصيه نمي شود زيرا پوسته هاي ناشي از پوست، پر، فضولات و مواد غذايي آن ها در محيط پخش شده و تجمع مي يابد و در نتيجه تماس سبب آلودگي و در نهايت بيماري و مشكلات گوارشي به خصوص در كودكان مي شود.
وي گفت: بهتر است اين حيوانات در محيط هاي باز مانند بالكن، حياط خلوت و يا حياط نگهداي شوند. همچنين لازم است صاحبان پرندگان از انواع بيماري هاي اين حيوانات، اسامي و علائم آن آگاه بوده و با به كار بستن توصيه هاي بهداشتي و مراجعه منظم به دامپزشك خطر ابتلاء به اين بيماري ها را در خانواده خود تا حد ممكن كاهش دهند.
به گفته او به حداقل رساندن تماس با پرنده و شستشوي دست با آب و صابون در صورت تماس پوستي، توجه به تغيير حال عمومي پرنده ها، اجتناب از بوسيدن آن ها، شستشوي قفس، ظرف غذا و خود پرنده آن هم در محل جداگانه اي از سينك ظرفشويي، دور كردن قفس پرنده از باد كولر و جريان هواي پنجره ها و استفاده از دستگاه هاي تصفيه هوا از جمله ديگر نكات ايمني است كه رعايت آن ها در نگهداري از پرندگان توصيه مي شود.

سهیل پروازی Selected answer as best 7 آذر 1400
0
You are viewing 1 out of 2 answers, click here to view all answers.