نگهداری پرنده برای بچه یا کودک داخل خونه ضرر داره؟

نگهداری پرنده برای بچه یا کودک داخل خونه ضرر داره؟

سلام ، می خوام برای روحیه بچم تو خونه پرنده مرغ عشق یا قناری بگیرم، به نظرتون پرنده برای کودک ضرر داره؟

7736b59c43d82f7539f863db7ac706f98ad90d13 38 - نگهداری پرنده برای بچه یا کودک داخل خونه ضرر داره؟

سهیل پروازی Selected answer as best 7 آذر 1400
1

اين روزها زندگي نوين شهري در کنار خدماتي که براي مان داشته، ما را از داشتن و تجربه کردن بسياري چيزهاي خوب محروم کرده است. بسياري چيزها که مردم در گذشته -شايد بدون اين که تحليل و شناخت دقيقي از فوايدشان داشته باشند- از آن ها بهره مند بوده اند. داشتن حيوانات خانگي شايد يکي از ارزشمندترين چيزهايي بوده که اکنون کمتر کسي از اين نعمت برخوردار است. خانه هاي بزرگ قديمي بسياري از گونه هاي جانداران را در خود جاي مي داد؛ … اما خانه هاي کوچک امروز گويا تنها جاي زيستن تبلت و رايانه و گوشي همراه شده است. درحالي که تجربه نگهداري و مراقبت و هم زيستي با هرجانداري مي تواند در رشد عاطفي، مسئوليت پذيري و کسب تجربه علمي هر شخص کوچک يا بزرگي نقش بسياري داشته باشد. حال اين حيوان گوسفند و گاو باشد يا مرغ و خروس. سنجاب و خرگوش باشد يا قناري و مرغ عشق يا هر چيز ديگري که به آن فکر هم نکرده باشيم. حال که خانه هاي کوچک امروزي امکان نگهداري بسياري از اين جانداراني را گرفته، مي خواهيم به ريز و درشت چيزهايي که مي توان در خانه نگهداري کرد و نکته هايي که لازم است در اين باره بدانيم، بپردازيم. در اين پرونده مي خواهيم از متداول ترين جانداراني که مي توان از آن ها در اين خانه هاي کوچک نگهداري کرد، بگوييم و آن چيزي نيست جز پرنده هاي دوست داشتني…

بايدها و نبايدهاي نگهداري پرنده
بايدها
جاي تميز و هواي مطلوب
همان طور که سلامت انسان در محيط غيربهداشتي به خطر مي افتد پرندگان هم از اين قاعده مستثنا نيستند. حتما در نظافت محيط پرنده دقت کنيد و تا جاي ممکن برايش هواي آزاد و تميز در نظر بگيريد. اين براي سلامتي و نشاط هر دو طرف بهتر است.
آب و خوراک و رسيدگي مناسب
حتما هنگام خريد پرنده از فروشنده، شرايط لازم براي نگهداري آن را جويا شويد. البته با توجه به اين که تجربه نشان داده که پرنده فروش ها خيلي حال و حوصله پاسخ دادن به مشتريان را در اين زمينه ندارند، خوب است از اينترنت و منابع ديگر اطلاعاتي بيشتر بهره بگيريد. اگر شرايط مناسبي براي پرنده فراهم نشود حتي اگر زنده بماند، مريض و بي حال و افسرده خواهد شد. توجه شما به پرنده به يک ارتباط عاطفي منجر خواهد شد که پرنده حتما آن را درک خواهد کرد.
پرنده ها نيز مانند انسان ها دچار بيماري مي شوند بايد با بيماري هاي شان پيشاپيش آشنا شويد و در صورت مشاهده علايم آن، اقدامات درماني لازم را انجام دهيد.

انتخاب جفت يا همسر مناسب!
نگذاريد پرنده بي گناه گوشه قفس تنها و عذب بماند! تلاش کنيد پرنده مورد نظر خود را هميشه جفت بخريد. يکي از زيباترين لحظات پرنده داري هنگام مشاهده روابط عاطفي دو پرنده است که حال آدم را خوب مي کند. در ضمن عموم پرنده ها در شرايط مناسب زاد و ولد مي کنند و زياد مي شوند. در اين صورت مي توانيد تعداد پرنده هاي تان را افزايش دهيد و اگر مايل بوديد آن ها را به دوستان خود هديه دهيد يا حتي بفروشيدشان. البته پرنده بازها در اين زمينه اطلاعات خيلي خوبي دارند که حتما بايد از آن ها در انتخاب جفت مناسب براي پرنده، بهره برد!

نبايدها
هر پرنده اي قفسي نيست!
يک نکته خيلي مهم وجود دارد که ممکن است برخي روي آن خيلي حساس باشند و برخي اصلا به آن توجه نکنند و آن اهميت محيط زيست و حق آزادي براي پرندگان است. در اين مورد پرندگان به سه دسته تقسيم مي شوند.
پرندگاني که در معرض انقراض اند و اصولا خريد و فروش آن ها نه تنها اخلاقي نيست که جرم محسوب مي شود. برخي از گونه هاي انسان حاضرند به هر قيمتي پرنده هايي را تهيه کنند که اصولا بايد در حيات وحش باقي بمانند و خريد اين گونه پرندگان، خود به خود صيادان را تشويق به صيد آن ها مي کند.
پرنده هايي که در معرض تهديد و گونه آسيب پذير در حيات وحش محسوب مي شوند. ممکن است براي تان عجيب باشد اما پرنده هايي مانند مينا، انواع طوطي، کبک، طوقي نيز حضورشان در طبيعت وحشي در معرض تهديد است، گرچه در قفس پرنده فروشي ها بسيار ديده شود.
پرنده هايي هستند که در طبيعت بسيار از آن ها ديده مي شود و از طرفي زيست بوم آن ها ايران نيست و نمي توانند جز در قفس زندگي کنند و آزادسازي شان به احتمال زياد به مرگ شان منجر خواهد شد. اين پرنده ها شامل انواع فنچ، مرغ عشق و قناري اهلي است. هيچ گاه براي آزادي اين پرنده ها اقدام نکنيد مگر آن که آن ها را به زيست بوم اصلي شان (که در ايران نيست) انتقال دهيد!

اندر معايب و مزاياي پرنده داري
همانطور که هر چيز خوبي ممکن است بدي هايي نيز داشته باشد اين پرنده هاي دوست داشتني هم از اين قاعده مستثنا نيستند. پس بهتر است با خوبي ها و بدي هاي پرنده داري نيز آشنا شويم:
امتيازات
ايجاد نشاط و سرزندگي
هر کس که تا به حال تجربه انتخاب يک پرنده و نگهداري از آن را داشته بعيد است انکار کند نشاطي را که از اين تجربه به دست آورده است. جست و خيز پرنده با سر و صدايي که ايجاد مي کند، حتي اگر صداي خوشي هم نباشد، يکنواختي زندگي را از بين مي برد. اگر پرنده اي که از آن نگهداري مي کنيد زاد و ولد هم داشته باشد که خودش يک جور راز بقاست. انتخاب جفت و لانه گزيني و تخم گذاري هرکدام ديدني است. وقتي تخم ها باز مي شوند موجوداتي عموما بدون پر بيرون مي آيند که چشماني بيرون زده و دهاني (نوک) گشاد دارند که موقع نزديک شدن پرنده والد به نحو عجيبي باز مي شود و شکل غذا خوردن پرنده ها هر کدام جذابيتي نامکرر دارد. تغيير شکل دادن هر روزه جوجه تا پر در آوردن و بالغ شدن هر کدام نکته و درسي دارد که بايد آن را تجربه کرد. جالب است بدانيد برخي پرنده ها با يکديگر سر چيزهاي مختلف دعوا دارند و گاهي رفتارهاي شبيه ما آدم ها پيدا مي کنند؛ البته به مراتب انساني تر!

شنيدن صداي خوش، سحرخيزي و افزايش تحمل
گرچه برخي هستند که صداي هر پرنده اي را دوست دارند اما سخت پسندها هم صداي پرنده اي مانند قناري را نمي توانند دوست نداشته باشند. صداي برخي پرنده ها مانند موسيقي دلکشي است که هيچ گاه تکراري و ملال آور نمي شود و انگيزه شنونده را براي خوب زيستن و شاعرانه زيستن زياد مي کند.
اگر صداي پرنده خيلي هم موسيقايي نبود حداقل باعث رفع تنهايي و حتي سحرخيزي صاحب خانه مي شود! چراکه بسياري از پرندگان وقت صبح و ظهر مي خوانند و اجازه پرخوابي را به اهالي خانه نمي دهند و صبر و تحمل شان را در مقابل آن چه که نمي خواهند زياد مي کنند.
پرنده هايي هم هستند که کارشان متفاوت است و يک جورهايي داخل آدم اند! ياد دارند چندکلامي با ديگران صحبت کنند و سلامي بگويند و متلکي بپرانند و حتي صداي زنگ درآورند!

انس با طبيعت
وقتي بسياري از مردم به دلايل مختلف، گاه طبيعت گردي شان از اين سال تا سال بعدي در روز طبيعت است و بس! يا تنها از طريق کليپ هاي منتشر شده در فضاي مجازي يا مستندهاي پخش شده از تلويزيون با طبيعت رو به رو مي شوند داشتن هر پرنده اي مي تواند دوستي بهتري را ميان انسان و طبيعت رقم بزند. اين موضع خصوصا براي رشد فکري و عاطفي فرزندان مان بسيار ارزشمند است.

مسئوليت پذيري، سرگرمي و ايجاد دقت

نگهداري از هر پرنده اي براي کوچک و بزرگ نيازمند توجه و مسئوليت پذيري است. از اين رو داشتن پرنده مي تواند باعث پرورش و تقويت اين دو ارزش در انسان شود. دقت در نظافت، تغذيه به هنگام، علائم مريضي و کنترل و تامين ديگر نيازهاي پرندگان از يکسو تلاشي سرگرم کننده است و از طرفي تمريني است براي غفلت نکردن از نيازهاي يک موجود زنده، خصوصا باعث افزايش هوش عاطفي و رشد علمي-تجربي کودکان خواهد شد و مي تواند نقش تربيتي براي شان داشته باشد.

آشنايي با مرگ
اين يکي که تلخ هم هست ويژه کودکان است. اگر فرزند عزيزتان يا حتي خود شما، در نگهداري از پرنده کم دقتي کرديد يا به دليل ناشناخته اي پرنده شما مريض شد و مرد؛ فرصت مناسبي است تا او را طبق اصول تربيتي و روان شناسي با مفهوم مرگ آشنا کنيد تا در اين زمينه مقاوم تر و صبورتر باشد. حتي بهتر است براي کاهش اندوه فرزندتان براي پرنده مراسم تدفين برگزار کنيد!

کسب درآمد
عموم کساني که در منزل شان از پرنده نگهداري مي کنند هدفشان همين مواردي است که گفته شد. ولي مگر کسي از پول بدش مي آيد؟! اگر کسي در نگهداري و اصول پرورش پرنده ها به مهارت و تجربه کافي برسد بعيد نيست بخواهد از اين تجربه اش درآمدي هم کسب کند.
دقت داشته باشيد هيچ گاه به عنوان يک شخص بي تجربه سراغ پرنده هاي گران قيمت نرويد؛ به ويژه اگر از همان نخست هوس کسب درآمد هم داشته باشيد. پرنده ها عموما به اندازه اي که قيمت دارند در جفت گيري و تکثير موجوداتي پرهزينه يا بدقلق هستند.

مشکلات
کثيفي و زحمت
پرنده ها همگي اهل خورد و خوراک اند و پس از آن که تغذيه مي شوند مانند هر جانداري –گلاب به روي تان- قضاي حاجت مي کنند! وقتي از آن ها در خانه نگهداري مي کنيد قاعدتا نمي توانيد به آن ها آموزش دهيد از سرويس بهداشتي استفاده کنند؛ بنابراين بايد زحمت جمع آوري فضولات شان را خودتان بکشيد! بسياري از پرنده ها نحوه خوردن شان هم ايجاد کثيفي مي کند. برخي دانه خود را، حتي اگر ارزن باشد، پوست مي کنند و معمولا اين پوست ها دور قفس مي ريزد و اسباب ناراحتي بانوي منزل را فراهم مي کند.
سر و صدا
گرچه از جمله خوبي هاي پرنده صداي آن است، ولي برخي ممکن است با صداي آن مشکل داشته باشند و وقت شنيدن صداي پرنده شان يک چيزي زير لب نثار پرنده بيچاره کنند! در اين موارد تاکيد مي شود با صداي پرنده و اعصاب خودتان پيشاپيش آشنا شويد.

هزينه خريد و نگهداري
تقريبا هيچ پرنــده اي را نمي توان بــــــــدون هزينه به دست آورد. ولـــي در هــــر حــــال پرنـــده ها و ملـزومات نگــــهداري و خـــــورد و خـــــوراک شان همه هزينـــــه بردار اســـــت. با اين همـــه پرنـده هايي -ماننــــد فنچ- در بــــازار وجود دارند که با هزينه اي حدود 15هزار تومـــان قابل تهيه اند، آن هم نه يک عدد که يک جفت! از طرفي پرنده هايي مانند کاسکو، طوطي و حتي برخي کبوترها قيمتي بيش از يک ميليون تومان دارند!

ايجاد مسئوليت!
گرچــــه تقويــــت مسئــــوليت پذيــــــري از خـوبي هاي داشتن پرنــده است، امـا براي کــســــي کـه نتواند ايــن مـسئوليت را بپذيرد نگهداري پرنـــده اصــلا خوشــايند نخـــــواهـــد بود!
برخي پرنده ها بسيار حساس اند و به توجـــه و حـــتي مطالعه دربــــاره رفــــتــارهــا و بيماري هاي شان نياز است. اگر چنين آمادگي را نداريد اصلا سراغ اين گونه مسئوليت ها نرويد. قبل از تهيه پرنده حتما تحقيقات لازم را درباره حساسيت و سختي هاي نگهداري از پرنده انتخابي تان انجام دهيد تا بعدا خداي نکرده به پرنده بي گناه آسيب نزنيد و خودتان را هم دچار عذاب وجدان نکنيد.

بروز بيماري و حساسيت
احتمال بروز حساسيت و بيماري از طريق نگهداري پرنده وجود دارد اما نه تا جايي که هر بيماري را به گردن اين موجودات نازنين بيندازيد. بايد پذيرفت که گاهي در اين موارد توهم و نگراني بيش از اندازه، هم رخ مي دهد.

بسته پيشنهادي
در اينجا بنا داريم فراخور شرايط و روحيات شما، چند پرنده خوب و دوست داشتني به شما معرفي کنيم.
فنچ: الهه باروري
فنچ پرنده بسيار ارزاني است ولي ارزاني اش اصلا به اين دليل نيست که دوست داشتني نباشد. پرنده بسيار زرنگ، پر جنب و جوش و چموشي است! اصلا تربيت پذير نيست و کار خودش را مي کند پس به خودتان زحمت تربيت اين پرنده را ندهيد. گونه هاي متنوعي دارد که ارزان ترين و مشهورترين شان فنچ کبکي (راه راه) و فنچ سفيد است؛ اين گونه، جفتي حدود 15 تا 20 هزار تومان قيمت دارند؛ اما گونه هاي ديگري که گران ترند نيز وجود دارد مانند فنچ پاکستاني، فنچ مصري و… ارزاني اين پرنده بيشتر به اين دليل است که خيلي ساده زاد و ولد مي کند و نگهداري از آن اصلا مشکل نيست. يک قفس متوسط و مقداري ارزن، آب و يک لانه مخصوص کفايت مي کند تا تکثير شوند.
قفس پرنده هرچه بزرگ تر باشد به نشاط و سلامت پرنده بيشتر کمک مي کند. گرچه غذاي اصلي فنچ ها ارزن است اما براي داشتن پرنده اي سالم و شاداب نبايد سبزي، ميوه، پوست تخم مرغ خرد شده و مولتي ويتامين را در برنامه هفتگي از ياد برد.
فنچ ها معمولا ۶ تا ۸ تخم مي گذارند و۱۲روز روي آن مي خوابند. جوجه ها پس از ۱۷روز لانه را ترک مي کنند و بعد از گذشت ۳ماه بالغ و قادر به جفت گيري مي شوند.

مرغ عشق: الهه عشق
مرغ عشق پرنده اي است با تنوع و جذابيت رنگي بيشتر. حدود 30 تا 40 هزار تومان قيمت دارد. بسيار احساسي و دوست داشتني است. اصلا تنهايي را دوست ندارد. اگر محيط بزرگي براي نگهداري پرنده داشته باشيد مي توانيد چند جفت را با هم در آنجا رها کنيد تا شانس تان در جوجه کشي آن ها بيشتر شود. نوک اين پرنده قدري شبيه پرنده هاي شکاري کج است. براي همين اگر روزي از قفس خود فرار کرد و خواستيد آن را بگيريد يا يک دستکش صنعتي به دست کنيد يا آماده باشيد تا دست تان را به سختي با نوک خود بفشارد! با اين حال اين پرنده اصلا اهل درگيري نيست. يعني لازم نيست هنگامي که دست تان را داخل قفس مي بريد بترسيد! مرغ عشق نسبت به فنچ کم تحرک و اهل درنگ است. در ضمن ممکن است در ساعاتي از روز مثل صبح ها که حالش خوب است، بسيار جست و خيز و سر و صدا کند. مرغ عشق حدود 3 ماهگي بالغ مي شود. در هر نوبت به طور متوسط 4 تا 6 تخم مي گذارد. جوجه ها حدود 16 روز بعد از تخم بيرون مي آيند و24 تا 28 روز در لانه مي مانند. در طول اين مدت ، جوجه ها به شدت به مادر وابسته هستند.

قناري: الهه موسيقي و آواز
قناري نر پرنده اي است که سراسر عمر خود را به شيدايي و کسب هنر صرف مي کند. پرنده اي است عاشق پيشه که عشق، در پيشرفت و ظهور هنر آواز او نقش بسزايي دارد؛ اما همين که به محبوب خود مي رسد و ازدواج مي کند کلا هنر را مي بوسد و مي رود به زندگي اش مي چسبد! براي همين بسياري، تنها ممکن است نر اين پرنده را خريداري کنند و از طرفي اگر بخواهيد سراغ گونه هاي زيباي اين پرنده برويد بسيار گرانند؛ اما به کلي جدا نگه داشتن هر پرنده اي از جفت خويش اصلا پسنديده نيست. اين پرنده در جفت گيري و جوجه کشي در مقايسه با دو نوع قبلي، موجودي بسيار پيچيده است.بنابراين اگر مايليد از اين پرنده جوجه بگيريد حتما با گونه هاي ارزان تر آغاز کنيد و از تجربه ديگران استفاده کنيد. اين پرنده طي 4 يا 5 روز اقدام به تخم گذاري مي کند و به مدت دو هفته روي آن ها مي نشيند. در اين مدت به ندرت لانه را ترک مي کند. قيمت اين پرنده از جفتي 70هزار تومان آغاز مي شود و به بالاي يک ميليون تومان نيز ممکن است برسد.

میترا جوانمرد Edited answer 6 آذر 1400
1
You are viewing 1 out of 2 answers, click here to view all answers.