رسوب زدایی کتری و سماور

رسوب زدایی کتری و سماور

چگونه رسوب یا جرم کتری و سماور رو از بین ببریم؟

پردیس سالاری Answered question 13 آذر 1400
0

رسوب کردن کتري و سماور، کاري پردردسر و کلافه‌کننده است. براي از بين بردن اين رسوب‌، راهکارهاي بسيار مختلف و اثرگذاري وجود دارد که با انجام آن مي‌توانيد بسيار زود از شر اين جرم‌هاي خسته‌کننده رها شويد.

۱- سرد و گرم کردن
براي از بين بردن جرم‌هاي آهکي به وجود آمده در درون کتري و سماور مي‌توانيد آن را بر روي شعله بگذاريد و اجازه دهيد تا مقداري داغ شود و سپس آب سرد را به درون آن بريزيد. بعد از دقايقي شاهد شکسته شدن گچ‌هاي آهکي و از بين بردن رسوب کتري و سماور خود مي‌شويد.

نکته: توجه داشته باشيد که کتري يا سماور بيش از حد داغ نشود، زيرا باعث بروز مشکلات جبران‌ناپذيري مي‌شود.

۲- استفاده از سرکه
به طور حتم استفاده از سرکه بين اين رسوبات، روشي آسان و بي هيچ دردسري است. براي انجام اين کار مقداري سرکه را همراه با آب درون کتري بريزيد و بگذاريد تا به نقطه جوش برسد، بعد از لحظاتي شاهد حل شدن اين رسوبات در آب هستيد. بعد از خالي کردن آب حاوي سرکه، بار ديگر کتري را پر از آب کنيد و روي شعله قرار دهيد تا بوي سرکه از بين برود.

۳- استفاده از گوش‌ماهي يا فلس صدف
اگر کتري جديد خريداري کرده يا کتري قديمي خود را تميز کرده‌ايد و ديگر نمي‌خواهيد دچار اين مشکل شويد، مي‌توانيد چند عدد گوش‌ماهي يا فلس درون آن قرار دهيد تا همه رسوبات را به خود جذب کند و از گچ‌گرفتگي جلوگيري شود.

۴- استفاده از سيب زميني رنده شده
يکي از روش‌هاي مؤثر که شايد خبر نداشته باشيد، استفاده از سيب زميني رنده شده است. براي انجام اين کار ابتدا بسته به گنجايش کتري خود، تعدادي سيب زميني رنده کنيد و همراه با آب درون کتري بجوشانيد. بعد از دقايقي مقداري زاج نيز به آن اضافه کنيد و اجازه دهيد دقايقي با زاج نيز جوشيده شود. بعد از پايان کار، کتري را با آب پر کنيد و بجوشانيد. بعد، آب آن را خالي کنيد.

۵- استفاده از جوش شيرين
جوش شيرين در بسياري موارد به کمک بانوان مي‌رسد. براي از بين بردن رسوبات کتري مي‌توانيد ۱ يا ۲ قاشق غذاخوري جوش شيرين به آب درون کتري اضافه کنيد و بر روي شعله قرار دهيد تا بجوشد. اگر در دفعه اول اين کار انجام نشد، چند مرتبه اين عمل را تکرار کنيد.

۶- قرار دادن درون يخچال
اگر گچ کتري شما نازک است يا مقدار آن بسيار نيست، مي‌توانيد درون آن را آب کنيد و نصف روز درون يخچال قرار دهيد. بعد از خارج کردن آن از يخچال، رسوب کتري و سماور از بين خواهند رفت.

پردیس سالاری Answered question 13 آذر 1400
0

جرم درون کتری و سماور همیشه یکی از معضلات تمام خانم‌های خانه‌دار است. اما برای از بین بردن این جرم‌ها و جلوگیری از تشکیل آنها راه و روش‌های خانگی وجود دارد که بهتر است با آنها آشنا شوید.
سماور و کتری جزو آن دسته از وسایل پر استفاده در آشپزخانه هستند، پس باید هم در تمیز کردن آنها و هم نگهداریشان همت کنیم. روش‌هایی برای از بین بردن جرم آهکی سماور و کتری وجود دارد:
روش‌های خانگی برای از بین بردن جرم کتری و سماور
روش اول
برای از بین بردن جرم آهکی داخل سماور و کتری مخلوطی از سرکه و آب را به نسبت مساوی در آن بریزید و به مدت نیم ساعت بجوشانید. خواهید دید که جرم‌ها از دیواره کنده خواهد شد.

روش دوم

راهی دیگر برای از بین بردن جرم آهکی این است که چند دقیقه سماور یا کتری را بدون آب حرارت دهید سپس داخل آن را با آب سرد پر کنید. آب و جرم‌های جدا شده را خالی کرده و داخل آن را بشویید.

روش سوم

کتری را داغ کنید و ناگهان مقداری آب یخ درون آن بریزید ( برای این منظور نباید کتری بسیار داغ شود که موجب ریختن لحیم آن می‌شود.)

روش چهارم

یکی دیگر از راه‌های جلوگیری از رسوب گرفتن کتری و سماور است به این صورت است که گوش ماهی یا فلس صدف را در کتری انداخته تا آهک موجود در آب را جذب کند.( قلوه سنگ نیز مفید است.)

روش پنجم

راه دیگری که برای رسوب‌زدایی مفید است این است که در ظرف مورد نظر مقداری (بستگی دارد به نوع ظرف ) ۲ یا ۳ سیب زمینی رنده کنید و مدت نیم ساعت با آب درون آن بجوشانید و بعد یک تکه زاج سفید کوبیده، به آن اضافه کنید و نیم ساعت دیگر بجوشانید مشکل رفع خواهد شد.

روش ششم

می توانید برای جرم گیری آن مقداری جوش شیرین ( آب همراه جوش شیرین) را درون ظرف بگذارید و روی شعله بگذارید و بعد اگر هنوز به طور کامل پاک نشده همین کار را تکرار کنید ثمربخش خواهد بود.

روش هفتم

برای این منظور مقداری آب درون کتری بریزید آن را در مدت نصف روز در جایخی یخچال قرار دهید. پس از گذشت مدت مذکور آن را درآورده پس از خارج شدن یخ از آن کتری رسوب‌زدایی می‌شود به شرطی که مقدار رسوبات زیاد حجیم نباشد).

فرناز حسینی Answered question 13 آذر 1400
0