نکاتی برای تهیه جهیزیه

نکاتی برای تهیه جهیزیه

برای خرید جهیزیه به چه نکاتی باید توجه کرد؟

سمیرا Answered question 15 آذر 1400
0

زوج‌هاي جوان، مخصوصاً عروس خانم‌ها حساسيت زيادي در خريد وسايل خانه‌اي که قرار است زندگي مشترکشان را در آن شروع کنند، دارند اما گاهي اين حساسيت‌ها باعث مي‌شود تا از مهم‌ترين نکات در خريد جهيزيه غافل شوند. به همين منظور ما در اين مقاله به مهم‌ترين نکاتي که براي خريد جهيزيه بايد رعايت کنيد، پرداخته‌ايم.

خريد جهيزيه، يکي از سنت‌هاي قديمي در ايران و جهان است. درگذشته جهيزيه به‌عنوان کمک مالي زن براي خانه خود در نظر گرفته مي‌شد زيرا در آن روزها درآمد خانه توسط مرد تأمين مي‌شد؛ بنابراين، خانواده‌ها از زمان تولد شروع به تهيه جهيزيه متشکل از بسياري اقلام مي‌کردند تا زماني که فرزندشان به سن ازدواج برسد. در عصر حاضر خريد جهيزيه کمي متفاوت شده است. بسياري از خانواده‌ها سعي مي‌کنند هر آنچه ممکن است در ده سال آينده نياز فرزندشان شود را نيز تهيه کنند. همين موضوع نه‌تنها بار هزينه زيادي را به خانواده‌ها تحميل مي‌کند بلکه بسياري از وسايل غيرضروري و لوکس جاي اضافي را در خانه مي‌گيرد و سال‌هاي سال بلااستفاده مي‌ماند؛ بنابراين اگر در شرف خريد جهيزيه هستيد، سعي کنيد نکاتي که در ادامه اشاره مي‌کنيم را در نظر داشته باشيد و بر اساس همين نکات اقدام به خريد جهيزيه کنيد.

ليستي از آنچه نياز داريد، تهيه کنيد

يکي از بهترين اقداماتي که قبل از خريد جهيزيه بايد انجام دهيد، تهيه ليست جهيزيه است. ليست جهيزيه شامل تمام اقلامي است که احتمالاً در زندگي مشترک به آن نياز داريد. اگر ليست جهيزيه تهيه نکرده باشيد ممکن است در هنگام خريد فارغ از اينکه به چه چيزهايي نياز داريد، وسوسه شده و چيزهايي که جزو وسايل ضروري زندگي نيست را خريداري کنيد. دانستن دقيق آنچه مي‌خواهيد خريداري کنيد و مشخصات اين موارد، براي انجام يک خريد خوب لازم است.
هنگام تهيه ليست، هر کالايي که به نظرتان سالي يک‌بار از آن استفاده خواهيد کرد را فراموش کنيد. يادتان باشد که بخشي از شيريني زندگي، خريدن چيزهايي است که در طول زندگي مشترک خريداري خواهيد کرد؛ پس زندگي را در ابتدا ساده شروع کنيد و خريد بعضي کالاهاي غيرضروري را به زمان ديگري موکل نماييد.

اولويت‌بندي کنيد

در تهيه ليست خريد جهيزيه اولويت‌ها را در نظر بگيريد. براي در نظر گرفتن اولويت‌ها بايد به سبک زندگي و نيازهايتان توجه کنيد. مثلاً اگر اهل مهماني هستيد، لوازم پذيرايي را در اولويت قرار دهيد. اگر اهل استفاده از کتري و سماور و… نيستيد، هيچ الزامي براي تهيه آن نداريد. منظور از اولويت‌ها در خريد جهيزيه، تهيه اقلامي است که براي آسايش و آرامش يک زندگي دونفره نياز داريد و به عبارتي زندگي بدون آن وسايل طاقت‌فرسا است.
براي مشخص کردن اولويت‌ها، اول سراغ وسايل ضروري آشپزخانه برويد و طبق ليست و اهميت و کاربرد، وسيله بخريد. صرفاً به خاطر خوشگلي يا براي نمايش وسايل اضافي نخريد. خريد کالاهاي لوکس و غيرضروري مثل ماشين ظرف‌شويي، سرخ‌کن، ساندويچ ساز، ماکرويو اصلاً در اولويت نيست. يادتان باشد که خريد وسايل اضافي فقط خانه‌تان را شلوغ و بي‌نظم نشان مي‌دهد و هيچ زيبايي ندارد؛ پس حواستان باشد که وسايل اضافي و بلااستفاده نخريد. سادگي، زيبايي مدنظرتان باشد نه حرف مردم.

 بودجه‌تان را مشخص کنيد

يکي از مهم‌ترين نکاتي که در خريد جهيزيه بايد بدانيد، ميزان بودجه‌اي است که براي خريد در نظر گرفته‌ايد. اين مسئله به شما کمک مي‌کند تا راحت‌تر در مورد اولويت‌هايتان تصميم بگيريد. براي خريد جهيزيه به اين نگاه نکنيد که بقيه چه خريده‌اند بلکه به اين توجه کنيد که بودجه‌اي که داريد چقدر است و خودتان چه چيزهايي بيشتر دوست داريد چون قرار است شما در آن خانه زندگي کنيد نه مردم.

به متراژ خانه‌تان توجه کنيد

اگر خانه‌اي داريد که متراژش مشخص است حتماً بر اساس متراژ خانه، وسايل موردنيازتان مثل يخچال، مبل و… را تهيه کنيد اما درصورتي‌که قصد اجاره خانه‌اي را داريد تا قبل از مشخص شدن متراژ وسايل بزرگي مثل مبلمان و يخچال و فريزر را نخريد زيرا عدم توجه به اين نکته مهم در خريد جهيزيه، باعث مي‌شود لوازم منزل اصلاً مناسب ابعاد خانه‌تان نباشد.

فرش زياد نخريد

يکي از اصلي‌ترين و البته ضروري‌ترين وسايل در خريد جهيزيه فرش است اما انتخاب فرش مناسب فقط منحصر به رنگ و طرح آن نيست بلکه تعداد و اندازه فرش تأثير زيادي در دکوراسيون دارد. براي آنکه فضاي مدرن‌تر و شيک‌تري در اتاق پذيرايي داشته باشيد بايد بين فرش و ديوار فاصله باشد؛ همچنين فرش نبايد در اندازه‌اي باشد که زير مبل‌ها قرار بگيريد؛ بنابراين فرش را به‌گونه‌اي انتخاب کنيد که حداقل چند سانتي‌متر کوچک‌تر از متراژ اتاق باشد تا کمي از زمين يا کف‌پوش هم ديده شود. با اين کار علاوه بر اينکه در خريد فرش  صرفه‌جويي کرده‌ايد بلکه به زيبايي و دکوراسيون خانه‌تان هم کمک مي‌کنيد.

براي خانه کوچک مبل تيره و کلاسيک نخريد

در خانه‌هاي کوچک به دليل کمبود فضا در استفاده از ترکيب رنگ‌ها استفاده از طرح‌هاي شلوغ و رنگ‌هاي تيره باعث نامرتب ديده شدن خانه خواهد شد. همچنين مبل‌هاي کلاسيک در خانه‌هاي کوچک نه‌تنها جلوه و زيبايي خاصي ندارند بلکه فضاي خانه را کوچک‌تر نشان خواهند داد. بنابراين به جاي مبل تيره و کلاسيک، مبل‌هاي راحتي با رنگ‌هاي روشن مثل کرم، سبز، سفيد و نارنجي بخريد.

از وسايل پرزرق‌وبرق استفاده نکنيد

برخي خانواده‌ها براي پرزرق‌وبرق کردن جهيزيه، اقدام به خريد انواع تابلوها، اکسسوري‌ها و لوازم تزئيني گران‌قيمت مي‌کنند؛ درحالي‌که خريد لوازمي مانند بوفه، تابلو، گلدان‌هاي تزئيني و… نه‌تنها غيرضروري بوده بلکه خانه را شلوغ نشان مي‌دهد و فضايي از خانه را هم اشغال خواهد کرد.

سمیرا Answered question 15 آذر 1400
0
You are viewing 1 out of 1 answers, click here to view all answers.