گیاه دارویی بادرنجبویه

گیاه دارویی بادرنجبویه

لطفاً درباره گیاه دارویی بادرنجبویه توضیح دهید؟ چه خواصی دارد؟

حانیه Answered question 21 آذر 1400
0

بادرنجبويه به طور سنتي براي بهبود خلق و خو و عملکرد شناختي مورد استفاده قرار مي گيرد اما مزاياي آن به همين جا ختم نمي شود. در اين مقاله همراه ما باشيد تا برخي از مزاياي احتمالي اين گياه را با هم مرور کنيم.

مي تواند استرس را تسکين ببخشد:

بادرنجبويه مي تواند نشانه هاي استرس را بهبود ببخشد، به شما در آرام شدن کمک کند و خلق و خويتان را بهتر کند.

يکي از مطالعات انجام شده در سال ۲۰۰۴ نشان مي دهد مصرف اين گياه باعث بهبود اثرات خلق و خوي منفي در شرايطي که فرد استرس دارد مي شود. شرکت کنندگان در اين مطالعه که بادرنجبويه مصرف کرده بودند احساس آرامش بيشتري داشتند و حس استرس شان کاهش يافته بود. با اينحال اين مطالعه اندازه کوچکي داشت و براي تاييد اين يافته ها به تحقيقات بيشتري نياز هست.

چگونه از اين گياه براي کاهش استرس استفاده کنيم؟ ۳۰۰ ميلي گرم از بادرنجبويه به شکل کپسول را دوبار در روز مصرف کنيد. شما مي توانيد در دوره هاي استرسي حاد و شديد از يک دوز ۶۰۰ ميلي گرمي استفاده کنيد.

اين گياه باعث کاهش اضطراب مي شود:

از بادرنجبويه مي توان براي کاهش نشانه هاي اضطراب همچون عصبي بودن و هيجان زده شدن استفاده کرد.

تحقيقات منتشر شده در سال ۲۰۱۴ خلق و خو و اثرات شناختي غذاهاي حاوي اين گياه را بررسي کرده اند. مکمل ها در نوشيدني ها و ماست به همراه شيرين کننده هاي طبيعي يا مصنوعي ترکيب شدند. شرکت کنندگان در هر دو گروه اثرات مثبتي بر روي جنبه هاي مختلف خلق و خو همچون کاهش اضطراب گزارش کردند. اگرچه اين موضوع بسيار اميدوارکننده است اما براي تاييد دقيق اثرات اين گياه بايد تحقيقات بيشتري انجام شود.

چگونه از بادرنجبويه براي کاهش اضطراب استفاده کنيم؟ ۳۰۰ الي ۶۰۰ ميلي گرم از اين گياه را سه بار در روز مصرف کنيد. شما مي توانيد در دوره هاي اضطرابي شديد دوزهاي بالاتري را مصرف نماييد.

مي تواند عملکرد شناختي را بهتر کند:

مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۴ جنبه هاي مختلف اين گياه در بهبود عملکرد شناختي را مورد بررسي قرار داده است.

از شرکت کنندگان در اين مطالعه خواسته شد کارهاي شناختي همچون به ياد سپردن، رياضيات و تمرکز را انجام دهند. نتايج به دست آمده نشان مي دهد افرادي که از بادرنجبويه استفاده کرده اند عملکرد بهتري از آن هايي که اين گياه را مصرف نکرده اند دارند.

اگرچه اين شرکت کنندگان سطح هوشياري و عملکرد بالاتري را تجربه کردند اما هنوز ممکن است با گذشت زمان خسته شوند.

ترکيب اين گياه با غذاها مي تواند بر روي نرخ جذبش اثر بگذارد. براي تاييد همه اين موارد به تحقيقات بيشتري نياز هست.

چگونه از اين گياه براي افزايش قدرت شناختي استفاده کنيم؟ ۳۰۰ الي ۶۰۰ ميلي گرم از اين گياه را سه بار در روز مصرف کنيد.

مي تواند به بي خوابي و ساير اختلالات خواب کمک کند:
ترکيب بادرنجبويه با سنبل الطيب مي تواند بي قراري و اختلالات خواب همچون بي خوابي را تسکين ببخشد.

محققان در يکي از مطالعات انجام شده در سال ۲۰۰۶ دريافتند کودکاني که دوز ترکيبي را مصرف مي کنند ۷۰ الي ۸۰ درصد نشانه هايشان بهبود يافته است. هم والدين و هم محققان بادرنجبويه را به عنوان درمان خوبي براي اين شرايط در نظر گرفتند. براي تاييد اين يافته ها هنوز هم تحقيقات بيشتري نياز هست.

چگونه از اين گياه براي بهبود خواب استفاده کنيم؟ يک فنجان چاي بادرنجبويه به همراه سنبل الطيب را قبل از خواب بنوشيد. مي توانيد اين چاي را از عطاري ها يا به صورت آنلاين هم خريداري کنيد.

ممکن است به درمان تبخال کمک کند:

شما مي توانيد براي کاهش نشانه هاي تبخال اين گياه را به صورت موضعي بر روي موقعيت مدنظر بماليد.

شرکت کنندگان مطالعه انجام شده در سال ۱۹۹۹ اين گياه را به صورت موضعي بر روي موقعيت مدنظر ماليدند. گروهي هم از کرم هاي دارونما استفاده کردند. محققان دريافتند افرادي که از کرم اين گياه استفاده کرده بودند نشانه هاي کمتري داشتند و شرايط شان سريع تر بهبود يافته بود. محققان همچنين نشان دادند که استفاده از بادرنجبويه و کرم آن مي تواند دوره هاي طولاني بين تبخال را بهتر کند. براي تاييد اين موضوع به مطالعات بيشتري نياز هست.

چگونه از اين گياه استفاده کنيم؟ کرم حاوي بادرنجبويه را چند بار در روز بر روي ناحيه مدنظر اعمال کنيد. مطمئن شويد که قبل از اينکار تستي بر روي پوست تان انجام مي دهيد. اگر التهاب يا حساسيتي در عرض ۲۴ ساعت نداشتيد مي توانيد از اين کرم استفاده کنيد.

Lemon Balm 5744694087 - گیاه دارویی بادرنجبویه

مي تواند به بهبود سوء هاضمه کمک کند:

اگر مدام دردهاي شکمي و ناراحتي شکمي داريد، بادرنجبويه مي تواند تاثير مثبتي بر روي گوارش تان داشته باشد.

مطالعه کوچک انجام شده در سال ۲۰۱۰ اثرات يک دسر سرد حاوي اين گياه بر روي گوارش را بررسي کرده است. شرکت کنندگان اين مطالعه بعد از خوردن اين دسر نشانه هايشان بهتر شده بود. البته براي تاييد به مطالعات بيشتري هم نياز هست.

چگونه از اين گياه براي بهبود مشکلات گوارشي استفاده کنيم؟ يک قاشق چايخوري پودر بادرنجبويه را به يک کاسه بستني يا اسموتي اضافه کنيد و از آن لذت ببريد.

مي تواند حالت تهوع را درمان کند:

همانطور که قبلا نيز بيان کرديم اين گياه بر روي سيستم گوارش اثر خوبي دارد. بادرنجبويه مي تواند احساس حالت تهوع را تسکين ببخشد.

مطالعات انجام شده در سال ۲۰۰۵ نشان مي دهد اين گياه براي درمان نشانه هاي رودي معده اي همچون حالت تهوع مفيد است. اگرچه اين موضوع اميدوارکننده اي است اما بايد محدوديت هاي مطالعه را هم در نظر داشت. بيشتر مطالعات بر روي مصرف اين گياه به همراه ساير گياهان تحقيق کرده اند. براي تاييد موثر بودن بادرنجبويه بايد مطالعات بيشتري انجام شود.

چگونه از اين گياه براي بهبود حالت تهوع استفاده کنيم؟ يک فنجان چاي بادرنجبويه را بنوشيد. مي توانيد از چاي آماده هم استفاده کنيد.

ممکن است گرفتگي هاي دوره قاعدگي را تسکين ببخشد:

برخي از مطالعات انجام شده نشان مي دهد بادرنجبويه مي تواند درد و نشانه هاي دوران قاعدگي را تسکين ببخشد.

مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۱۵ اثر اين گياه در کاهش شدت گرفتگي ها در ۱۰۰ دختر دبيرستاني را مورد بررسي قرار داد. دختراني که از اين گياه استفاده کرده بودند شدت نشانه هاي سندرم پيش از قاعدگي شان کمتر بود. براي تاييد اين يافته ها به مطالعات بيشتري نياز هست.

چگونه از بادرنجبويه براي کاهش نشانه هاي دوران قاعدگي استفاده کنيم؟ ۱۲۰۰ ميلي گرم بادرنجبويه را به صورت روزانه مصرف کنيد. اينکار به گياه اجازه مي دهد قبل از فرا رسيدن دوره قاعدگي به خوبي جذب سيستم تان شود. براي کاهش نشانه ها در گذشت زمان به مصرف ادامه دهيد.

عوارض جانبي و خطرات بادرنجبويه:
بادرنجبويه مي تواند عوارض جانبي زير را به همراه داشته باشد:

سردرد
ادرار دردآور
افزايش دماي بدن
حالت تهوع
استفراغ
درد شکمي
سرگيجه
خس خس
تحريک پوست
واکنش هاي آلرژيک
مي توانيد عوارض جانبي همچون ناراحتي شکمي را با مصرف بادرنجبويه به همراه غذا کاهش دهيد. شما مي توانيد عوارض جانبي را با مصرف کمتر از ۲ گرم بادرنجبويه در روز کاهش دهيد.

بادرنجبويه را بايد براي دوره کوتاهي مصرف کنيد. به عنوان يک قانون کلي بعد از هر سه هفته مصرف يک هفته به خودتان استراحت بدهيد. نبايد بادرنجبويه را بيشتر از ۴ ماه بدون استراحت مصرف کنيد. اگر موارد زير را مصرف مي کنيد حتما با پزشک تان مشورت کنيد:

داروهاي آب مرواريد
داروهاي تيروئيدي
مسکن ها
باربيتورات
داروهايي که بر روي سروتونين اثر مي گذارند.

اگر شرايط زير را داريد قبل از مصرف بادرنجبويه حتما با پزشک تان مشورت کنيد:

باردار هستيد
به کودکتان شير مي دهيد.
مي خواهيد بادرنجبويه را به نوزاد يا کودک زير ۱۲ سال بدهيد
جراحي پيش رو داريد

نتيجه گيري:
بادرنجبويه را نمي توان جايگزين داروهاي تجويز شده توسط پزشک کرد. به خاطر داشته باشيد که با مشورت با پزشک مي توانيد از اثرات تکميلي اين گياه بهره ببريد. درباره وضعيتي که داريد با پزشک مشورت کنيد.

اگر در حال پرورش گياه بادرنجبويه هستيد يا از برگ هاي خشک شده براي چاي تان استفاده مي کنيد خطرات اندکي پيش روتان قرار دارد اما اگر از کپسول، پودر يا ساير محصولات استفاده مي کنيد بهترين کار اين است که از شرکت هاي معتبر خريداري کنيد.

اگر شروع به استفاده از بادرنجبويه کرده ايد بهتر است تجربيات تان را يادداشت کنيد. هر گونه بهبود يا عارضه جانبي را بنويسيد. به کمک اين روش مي توانيد ببينيد بادرنجبويه برايتان مفيد بوده است يا خير.

حانیه Edited answer 21 آذر 1400
0
You are viewing 1 out of 2 answers, click here to view all answers.