کاهش مصرف گاز در زمستان

کاهش مصرف گاز در زمستان

چگونه مصرف گاز در زمستان را کاهش دهیم؟ چه راهکارهایی پیشنهاد می کنید؟

میترا جوانمرد Answered question 23 آذر 1400
0

راهکارهاي زيادي براي کاهش مصرف گاز در زمستان وجود دارد که از جمله مهم‌ترين آن‌ها مي‌توان به عايق کردن در و پنجره‌ها، نصب پرده‌هاي ضخيم، پوشيدن لباس بيشتر و … اشاره کرد. در اين مقاله قصد داريم راجع به ۱۲ مورد از بهترين راهکارها صحبت کنيم. با ما همراه باشيد.

۱۲ مورد از مهم‌ترين راهکارها براي کاهش مصرف گاز در زمستان عبارت‌اند از:

۱. بستن درب اتاق‌هاي بدون استفاده
يکي از بهترين روش‌هاي کاهش مصرف گاز در زمستان اين است که درهاي منزل و اتاق‌ها را ببنديد. اگر يکي از اتاق‌هايتان سرد است و از هيچ نوع وسيله گرمايشي در داخل اتاق استفاده نمي‌شود، بهتر است در آن را ببنديد تا هواي سرد وارد قسمت‌هاي ديگر خانه نشود. هم‌چنين نصب فنر براي جلوگيري از ورود هواي سرد به داخل و باز نماندن درهايي که با فضاي بيرون در ارتباطند را فراموش نکنيد.

۲. پوشيدن لباس‌هاي بيشتر
يکي ديگر از راهکارهاي کاهش مصرف گاز، کم کردن دماي خانه و پوشيدن لباس‌هاي گرم است. اگر تنها يک درجه از دماي خانه را کم کنيد، به راحتي توانسته‌ايد هزينه‌هاي گرمايشي منزل خود را ۵ درصد کاهش دهيد.

۳. دو جداره کردن پنجره‌ها
يک پنجره تک جداره ۱۰ برابر بيشتر از يک پنجره دو جداره انرژي را هدر مي‌دهند. براي کاهش هدر رفتن انرژي از طريق پنجره‌ها، يک لايه هواي ساکن بين محيط داخل و خارج ايجاد کنيد. براي اين منظور مي‌توانيد يک لايه ديگر شيشه يا اکريليک شفاف روي پنجره نصب کرده و فضاي بين آن‌ها را به طور کامل درزبندي کنيد. با انجام اين کار، از هدر رفتن انرژي جلوگيري مي‌شود. براي اينکه تبادل حرارتي را از طريق پنجره‌ها کاهش دهيد مي‌توانيد از قاب‌هاي استاندارد UPVC يا آلومينيوم ترمال‌بريک استاندارد استفاده کنيد.

۴. استفاده از عايق‌هاي ويژه پنجره
عايق‌هاي ويژه پنجره که به شکل برچسب‌هاي شفاف در بازار موجود هستند، مي‌توانند تا حدودي نقش پنجره‌هاي دو جداره را ايفا کنند. از اين عايق‌ها هم مي‌توانيد در تابستان و هم در زمستان استفاده کنيد. با استفاده از اين عايق‌ها در تابستان مي‌توانيد به ميزان ۸۰ درصد از ورود گرما به داخل منزل جلوگيري کنيد. عايق‌هاي ويژه پنجره قادرند ۳۰ درصد از تلفات حرارتي را در فصل زمستان کاهش دهند. در صورتي که نتوانستيد عايق‌هاي ويژه پنجره را تهيه کنيد، مي‌توانيد از ورقه‌هاي پلاستيکي شفاف استفاده کنيد. اين ورقه‌ها دقيقا کار عايق پنجره را انجام مي‌دهند. با استفاده از چسب‌هاي دو طرفه اين ورقه‌ها را طوري به شيشه بچسبانيد که چند ميلي‌متر با آن فاصله داشته باشند. به عنوان راهکاري ساده تر مي‌توانيد در هفته‌هايي که هوا سردتر است دور تا دور پنجره‌ها را نايلون بکشيد و آن را با چسب نواري پهن بچسبانيد.

۵. پوشاندن کانال‌هاي کولر
براي اين منظور بهتر است با استفاده از يک پوشش ضخيم، کانال‌هاي کولر را از داخل خانه بپوشانيد.

۶. متناسب بودن اندازه بخاري گازي با متراژ خانه

يکي ديگر از راهکار‌هاي کاهش مصرف گاز در زمستان انتخاب صحيح بخاري گازي است. بخاري را انتخاب کنيد که با متراژ محل نصب بخاري متناسب باشد. از بخاري بزرگ براي محيط کوچک يا بالعکس استفاده نکنيد. هنگام انتخاب بخاري گازي، به برچسب انرژي که روي آن قيد شده است توجه کنيد. بخاري را انتخاب کنيد که بازده انرژي بالايي داشته باشد. بازده انرژي روي برچسب انرژي قيد شده است. رده انرژي A-B بهترين انتخاب و رده انرژي G بدترين انتخاب است. مدل‌هاي داراي رده انرژي A نسبت به مدل‌هاي داراي رده انرژي G، ميزان ۳۲ درصد بيشتر صرفه‌جويي خواهند داشت.

۷. عدم استفاده از شومينه
شومينه با اين وجود که دکوراسيون داخلي منزل را زيباتر مي‌کند، اما تأثير مثبتي در گرمايش خانه ندارد. شومينه تنها محيط اطراف خودش را گرم مي‌کند و تأثير آن در ديگر نقاط منزل احساس نمي‌شود. در صورت عدم استفاده از شومينه، در شومينه را به طور کامل بپوشانيد تا اثر دودکشي آن مهار شود.

۸. نصب پرده‌هاي چين‌دار
پرده‌هاي چين‌دار باعث کاهش مصرف گاز در زمستان مي‌شوند و تا حد زيادي جلوي اتلاف حرارت را مي‌گيرند. پرده‌هاي چين‌دار را در فصل تابستان نيز مي‌توان مورد استفاده قرار داد. کارايي آن‌ها در فصل تابستان به اين صورت است که جلوي تابش نور خورشيد را مي‌گيرند و باعث خنک شدن فضاي داخل منزل مي‌شوند. در فصل زمستان، پرده را طوري نصب کنيد که امکان حرکت آزادانه هوا در پشت آن وجود نداشته باشد. براي اين منظور مي‌توانيد فاصله ريل پرده تا ديوار را با تخته پر کنيد.

۹. عايق‌بندي رادياتورها
براي کاهش مصرف گاز در زمستان لازم است که اين موارد را به خاطر داشته باشيد:
لوله‌هاي آب گرم و رادياتور مرکزي را عايق‌بندي کنيد
گاه گاهي به شوفاژخانه برويد تا مطمئن شويد ترکيدگي يا شکافي در لوله‌ها ديده نمي‌شود
براي افزايش بازتاب حرارتي رادياتور، يک ورق آلومينيومي را در پشت آن قرار دهيد
روي رادياتورها را نپوشانيد
براي پنهان کردن رادياتور، مبل يا اجسام ديگر را جلوي آن قرار ندهيد و اجازه دهيد هواي گرم داخل خانه پخش شود.
گاه گاهي رادياتورها را هواگيري کرده و فن‌کوئل‌ها را تميز کنيد.

۱۰. تنظيم آبگرمکن در دماي مناسب
يکي ديگر از راهکار‌هاي کاهش مصرف گاز در زمستان اين است که دماي آبگرمکن را روي ۶۰ درجه سانتي گراد يا حتي کمتر تنظيم کنيد. آبگرمکن‌هاي قديمي و آبگرمکن‌هايي که در رده انرژي C يا پايين‌تر قرار دارند، سوخت بيشتري را هدر مي‌دهند.

۱۱. انتخاب صحيح دودکش
دودکشي را انتخاب کنيد که سطح داخلي‌اش صاف و صيقلي داده شده باشد.
سعي کنيد در مسير دودکش، از زانويي استفاده نشود.
براي اينکه اجسام خارجي نتوانند وارد دودکش شوند، بهتر است در بالاي دودکش کلاهک مناسبي نصب کنيد.

۱۲. روشن نگذاشتن بيهوده اجاق گاز
بهتر است هنگام طبخ غذا، شعله گاز را زياد نکنيد؛ زيرا دماي بالاتر از نقطه جوش باعث تبخير آب غذا مي‌شود و تأثيري در سرعت پخت غذا ندارد. همچنين بهتر است ظرف‌هاي کوچک را روي شعله‌هاي کوچک و ظرف‌هاي بزرگ را روي شعله‌هاي بزرگ قرار دهيد.

میترا جوانمرد Answered question 23 آذر 1400
0
You are viewing 1 out of 1 answers, click here to view all answers.