دلایل سردی پاها

دلایل سردی پاها

دلایل سردی پاها مخصوصاً در فصل سرما چیست؟

حانیه Answered question 2 دی 1400
0

دیابت، کم خونی و کم کاری تیروئید دلایل غیر منتظره سردی پاهاست که باید جدی گرفت و به دنبال درمان آن بود

با سرد شدن هوا به طور معمول در پاها و دست‌ها احساس سرما و یخ زدگی می‌کنیم که طبیعی است و با گرم نگه داشتن می‌توان این مشکل را برطرف کرد اما اگر همیشه این احساس را دارید باید به پژشک مراجعه کنید زیرا نشانه ای از یک مشکل اساسی است. ادامه مطلب را در این زمینه مطالعه کنید:

  تصلب شرایین
گرفتگی عروق  باعث رسوب چربی در رگ‌ها می‌شود و از جریان خون کافی در پاها جلوگیری می‌کند وقتی خون گرم کافی به پای شما نرسد، می‌تواند باعث سرد شدن پا شود زیرا رگ های پا از کوچک ترین رگ‌ها هستند و زودتر از بقیه رگ‌ها تحت تاثیر رسوب چربی قرار می‌گیرند.

  آسیب عصبی در بیماران دیابتی
افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و 2 در پاهای خود آسیب عصبی یا نوروپاتی را تجربه می‌کنند. این بیماری می‌تواند اعصاب تشخیص دهنده دما را در پا مختل کند و از طرفی گردش خون ضعیف در افرادی که مبتلا به دیابت نوع2 هستند دلیل دیگری برای سرد شدن پاهاست.

 بیماری رینود
بیماری رینود باعث می‌شود رگ‌های خونی در دست ها و پاهای شما هر زمان که احساس سرما یا استرس می‌کنید، باریک شوند؛ در این حالت خون نمی‌تواند به دست و پایتان برسد.افرادی که در آب و هوای سردتر زندگی می‌کنند بیشتر به بیماری رینود مبتلا می‌شوند.

  نوروپاتی محیطی
علاوه بر نوروپاتی دیابتی، نوروپاتی محیطی هم می‌تواند باعث سرد شدن پاهای شما شود. علایم این بیماری اغلب ابتدا در پا ظاهر می شود و بسیاری از افراد مبتلا به آن در پاهای خود احساس سرما یا سوزن سوزن شدن، سوزش یا خارش دارند.یکی از مهم ترین دلایل ابتلا به نوروپاتی محیطی دیابت است. بیماری کبد، بیماری‌های کلیوی و سابقه خانوادگی می‌تواند از عوامل دیگر ابتلا به این بیماری باشد.

  کم خونی و کمبود ویتامین
زمانی که شما مبتلا به کم خونی هستید، بدنتان کمتر از حالت عادی گلبول قرمز تولید می‌کند که کمبود آهن و ویتامین  علت اصلی این مسئله است. این موضوع ممکن است به مشکلاتی مانند سردی پاها منجر شود.

  اضطراب
هنگامی که مضطرب هستید، بدن هورمون آدرنالین آزاد می‌کند و این هورمون باعث می‌شود خون از قسمت‌های کم اهمیت بدن مانند دست و پا برای محافظت از اندام‌های اصلی شما دور شود و همین موضوع باعث سرد شدن دست‌ها و پاها می‌شود.

  کم کاری تیروئید
زمانی که تیروئید به اندازه کافی هورمون تولید نکند، می‌تواند منجر به کاهش گردش خون ، کاهش جریان خون در پا و سرد شدن این عضو شود.

  نشانه‌های سردی پا بر اثر گردش خون ضعیف
کبودی و رنگ پریدگی پوست
درد، سنگینی و بی حسی پا
درد پا، باسن، ران و ماهیچه ساق پا به هنگام راه رفتن
احساس درد هنگام انقباض و انبساط عضلات

 گرم کردن پاهای سرد
اگر سرد شدن پاهای شما به دلیل هیچ بیماری زمینه‌ای نیست، راهکارهایی برای گرم کردن آن ها وجود دارد.
ورزش کردن به بهبود گردش خون و گرم شدن پاها کمک می‌کند.
پوشیدن لباس و جوراب گرم،باعث گرم شدن پاها می شود.
ماساژ پا به تقویت گردش خون در پاها کمک می‌کند.
ترک سیگار وضعیت گردش خون را بهبود می‌بخشد.

حانیه Answered question 2 دی 1400
0

زمستان از راه رسیده و سرمای این فصل با وجود وسایل گرمایشی در برخی از افراد باعث می‌شود پاهایشان همیشه سرد باشد، اما ممکن است هوای سرد زمستان، تنها دلیل سردی پاها نباشد.

fc9a71e218b75d2f7067a1a4cb4ff0dd3d047296 33 - دلایل سردی پاها

سردی پاها می‌تواند واکنش طبیعی بدن نسبت به دمای پایین باشد اما می‌تواند چیزی مرتبط با یک عارضهٔ پزشکی نیز باشد که نیاز به درمان دارد. یک سری از بیماری‌ها از دیابت گرفته تا آنمی می‌توانند علت سردی پاها باشند.

علائم سردی پاها

علائم دیگری که می‌توانند همراه با سردی پاها وجود داشته و نشان‌دهندهٔ یک عارضه یا بیماری‌اند شامل موارد زیر می‌شوند:
. ضعف و درد در دست‌ها و پاها
. حساسیت نسبت به سرما
. تغییر رنگ پوست به هنگام سرما یا استرس
. احساس کرختی با گرم شدن یا تسکین استرس
. زخم انگشتان دست‌وپا که مدت‌هاست خوب نشده
. خستگی
. تغییر وزن
. تب
. مفصل درد
. هر تغییری در پوست مانند کهیر یا ضخیم شدن پوست

علت‌های سردی پاها

عوارض دیابت
اگر دیابت داشته باشید در معرض انواع عوارضی هستید که می‌توانند بر پاهایتان اثر بگذارند.
نوروپاتی محیطی:
این عارضه از دیابت به عصب‌های پا آسیب می‌زند و ممکن است احساس سرما در پاهایتان کنید اما وقتی پاها را لمس می‌کنید دمای نرمال دارند. افرادی که دیابت ندارند هم ممکن است به نوروپاتی محیطی دچار شوند. دلایلی که باعث این عارضه می‌شوند شامل آسیب، بیماری‌های خودایمنی، اعتیاد به الکل، کمبود ویتامین‌ها، اختلالات مغز استخوان، کم‌کاری تیروئید و داروها می‌شوند.
بیماری عروق محیطی:
این عارضه جریان خون در پاها را کُند کرده یا مسدود می‌کند. گردش ضعیف خون می‌تواند سبب سردی پاها شود. این امکان وجود دارد که بدون دیابت نیز به بیماری عروق محیطی دچار شوید. سیگار کشیدن، فشارخون بالا، کلسترول بالا و سن همگی می‌توانند احتمال این عارضه را بیشتر کنند.

کم‌کاری تیروئید
تیروئید غده‌ای پروانه مانند است که در گردنتان قرار دارد و می‌تواند عامل سردی پاهایتان باشد. تیروئید هورمون‌هایی می‌سازد که تقریباً بر همهٔ ارگان‌های بدن اثر می‌گذارند. این هورمون‌ها به تبدیل غذا و اکسیژن به انرژی نیز کمک می‌کنند. اگر به کم‌کاری تیروئید دچار باشید این غده هورمون کافی تولید نمی‌کند و همین می‌تواند باعث احساس سردی در بدن از جمله در پاها باشد.

بیماری رینود
بیماری رینود باعث می‌شود بدن نسبت به سرما واکنش بیش از حد نشان بدهد. وقتی دما افت می‌کند در انگشت‌های دست و پایتان ممکن است احساس کرختی و انجماد کنید. حتی گاهی انگشتان تغییر رنگ داده و کبود می‌شوند. با گرم شدن انگشتان سوزن‌سوزن شده و قرمز می‌شوند. هوای سرد، کولر، استرس و اضطراب می‌توانند سبب این حملات بشوند. اگر بیماری رینود داشته باشید، برخی از عروقتان نیز ممکن است مشکل‌دار شوند، یعنی رگ‌هایی که خون را از قلب به سایر قسمت‌های بدن می‌رسانند. عروق دست‌‌ها و پاها دچار اسپاسم شده و باریک می‌شوند و این باعث می‌شود خون نتواند به‌خوبی به انگشتان دست‌وپا و گاهی به بینی، لب‌ها، گوش‌ها و نوک سینه‌ها برسد. بیماری رینود در مناطق سرد شایع‌تر بوده و اغلب خانم‌ها بیشتر از آقایان به آن دچار می‌شوند. بیماری رینود دو نوع است:
رینود اولیه که شایع‌ترین نوع این بیماری بوده و علائم خفیف‌تری دارد.
رینود ثانویه که به آن سندرم رینود نیز می‌گویند و ممکن است جدی‌تر بوده و در سنین بالاتری ظاهر شود. تعدادی از عوامل می‌توانند دلیل این نوع بیماری رینود باشند، مانند لوپوس، آرتریت روماتوئید، آسیب‌ها یا سندرم تونل کارپال. داروهایی مانند مهارکننده‌های بتا که برای فشارخون بالا تجویز می‌شوند و برخی از داروهای میگرن نیز می‌توانند سبب رینود ثانویه شوند.

آنمی
سردی پاهایتان می‌تواند علامت آنمی باشد، یعنی بدنتان به‌اندازه کافی گلبول قرمز خون ندارد یا این گلبول‌ها آن‌قدر سالم نیستند که کارشان را که گرفتن اکسیژن از ریه‌ها و رساندن به سایر قسمت‌های بدن است درست انجام دهند. اگر علائم آنمی را دارید باید به پزشک مراجعه کنید چون می‌تواند علامت بیماری دیگری باشد. درمان آنمی به نوع عارضه بستگی دارد.
گردش ضعیف خون می‌تواند سبب سردی پاها شود. این امکان وجود دارد که بدون دیابت نیز به بیماری عروق محیطی دچار شوید. سیگار کشیدن، فشارخون بالا، کلسترول بالا و سن همگی می‌توانند احتمال این عارضه را بیشتر کنند

بیماری بورگر
بیماری بورگر نادر است اما اگر سیگاری هستید و پاهایتان سرد است، این عارضه می‌تواند دلیل سردی پاهایتان باشد. بیماری بورگر به مصرف تنباکو مربوط است و باعث تورم رگ‌های دست‌وپا می‌شود که جریان خون را کُند کرده و می‌تواند لخته خون و عفونت ایجاد نماید. بیماری بورگر در مردان و در افراد زیر ۴۵ سال شایع‌تر است. تنها راه درمان بیماری بورگر، ترک مصرف تنباکو به طور کامل است.

کلسترول بالا
اگر کلسترول خونتان بالا باشد در معرض مشکلات مربوط به گردش خون قرار دارید که می‌توانند سبب سردی پاها شوند. مشکل در گردش خون، نتیجهٔ تجمع کلسترول و التهاب رگ‌هاست.

استرس
وقتی استرس دارید، بدنتان خون را به سمت میان تنه و مرکز بدن می‌فرستد و از دست‌ها و پاها دور می‌کند.

تشخیص سردی پاها
ازآنجایی‌که سردی پاها دلایل متعددی می‌تواند داشته باشد، مهم است که به پزشک مراجعه کنید. پزشک می‌تواند هرگونه دلیل ممکن و عارضهٔ احتمالی را تشخیص داده و درمان مناسب را تجویز کند.

درمان سردی پاها
دلیل سردی پاهایتان چه یک عارضه پزشکی باشد و چه نه راه‌هایی برای گرم کردن پاها وجود دارد:
. جوراب یا پاپوش بپوشید.
. پاهایتان را بکشید و حرکت دهید.
. سیگار را ترک کنید. نیکوتین می‌تواند باعث شود خون به‌سختی به دست‌ها و پاها برسد.
. با رژیم غذایی مناسب و دارو، کلسترول خونتان را کاهش دهید.
. استرستان را کم کنید.
. بیشتر آهن، ویتامین B12 و اسیدفولیک مصرف کنید تا گردش خونتان بهتر شود.

سمیرا Edited answer 2 دی 1400
0