طرز تهیه کله گنجشکی یا سر گنجشکی

طرز تهیه کله گنجشکی یا سر گنجشکی

لطفاً طرز تهیه کله گنجشکی خوشمزه رو توضیح بدین؟

پردیس سالاری Answered question 3 دی 1400
0

کله‌گنجشکي يا سرگنجشکي خوراکي خوشمزه و محبوب است که خيلي راحت تهيه مي‌شود. ضمنا به اين غذا کوفته قلقلي هم مي‌گويند. در ادامه طرز تهيه کله‌گنجشکي خوشمزه و جذاب را مي‌‌خوانيد.

1d4f8f69dd8b0ece6ce8094b7fab51b6d65b2c1b 39 - طرز تهیه کله گنجشکی یا سر گنجشکی

مواد لازم

گوشت چرخ کرده-   400 گرم
پياز-   2 عدد
سيب زميني-   2 عدد
رب گوجه فرنگي-   1 قاشق غذاخوري
زردچوبه-   به ميزان لازم
نمک و فلفل سیاه-   به ميزان لازم
آب-   3 پيمانه
روغن براي سرخ کردن-  به ميزان لازم

طرز تهيه

مرحله اول: در ابتدا بايد يک پياز را ريز رنده و آب پياز را جدا کنيد. پياز رنده شده را به همراه گوشت چرخ کرده، نمک، فلفل و ادويه دلخواه در يک کاسه بريزيد و به  خوبي ورز دهيد.

مرحله دوم: مخلوط گوشت و پياز را به صورت گلوله‌هاي ريز درآوريد. دست‌تان را کمي با آب پياز مرطوب کنيد تا گوشت به دست‌تان نچسبد. سپس گوشت‌هاي گلوله‌شده را در يخچال بگذاريد تا به مدت نيم ساعت خنک شود.

مرحله سوم: در اين مرحله از تهيه کله‌گنجشکي، در مدتي که گوشت در يخچال است، بايد يک پياز ديگر را رنده يا نگيني خرد کنيد. کمي روغن در ماهي‌تابه بريزيد و روي حرارت قرار دهيد تا گرم شود. وقتي روغن داغ شد، پيازها را در آن تفت دهيد. حالا کمي نمک و زردچوبه به پيازها اضافه کنيد.

مرحله چهارم: رب گوجه فرنگي را روي پيازها بريزيد و کمي با روغن تفت دهيد. پس از اين که رنگ رب گوجه کمي باز شد، آب را اضافه و صبر کنيد تا به جوش بيايد.

مرحله پنجم: وقتي سس خوراک سرگنجشکي به جوش آمد، گوشت‌هاي گلوله شده را به آن اضافه کنيد.

مرحله ششم: در اين مرحله از تهيه کله‌گنجشکي ،مي‌توانيد سيب زميني‌ها را به صورت مکعب‌هاي ريز خرد و به خوراک اضافه کنيد تا بپزند يا جداگانه سرخ کنيد و در مرحله آخر در خوراک بريزيد.

مرحله آخر: پس از يک ساعت که خوراک آماده شد، آن را در ظرف سرو بکشيد. کله‌گنجشکي با برنج يا نان تازه به همراه انواع ترشي، سالاد شيرازي، سبزي خوردن يا ماست خيلي مي‌چسبد.

نکات کليدي
*براي طعم‌دهي بيشتر به کله‌گنجشکي مجلسي مي‌توانيد چند قاشق غذاخوري آب ليمو يا آب غوره به اين خوراک اضافه کنيد. همچنين مي‌توان هنگام پخت از غوره تازه يا آلوبخارا استفاده کرد.
*در خوراک کله گنجشکي مي‌توانيد از انواع سبزيجات معطر خشک مانند شنبليله، مرزه، ترخون، جعفري، نعناع، گشنيز و ريحان استفاده کنيد.
*براي انسجام بيشتر گلوله‌هاي گوشت سرگنجشکي مي‌توان يک عدد تخم مرغ اضافه کرد که معمولا توصيه نمي‌شود چون تخم مرغ ممکن است بوي بدي به غذا بدهد یا کمی آرد نخودچی اضافه کرد.

پردیس سالاری Edited answer 3 دی 1400
0
You are viewing 1 out of 1 answers, click here to view all answers.