فایده قصه گفتن شبانه

فایده قصه گفتن شبانه

فایده قصه گفتن شبانه برای کودکان چیست؟

سمیرا Answered question 13 دی 1400
0

شاید این فعالیت در نگاه ‌اول پیش ‌پا افتاده به ‌نظر برسد اما فهرست مزایای آن شامل یادگیری مهم‌ترین مهارت‌ های زندگی تا افزایش خلاقیت، تمرکز و … کودکان می شود
یکی از بهترین ساعات شبانه‌روز که کودک می‌تواند از حضور والدین بهره‌مند شود و آرامش را در کنارشان تجربه کند، شب‌ها موقع خوابیدن است. یکی از بهترین فعالیت‌ هایی که والدین می‌توانند در این زمان‌ها از آن و مزایایش استفاده کنند، قصه‌خوانی است. شاید این فعالیت در نگاه اول خیلی بدیهی و پیش ‌پا افتاده به ‌نظر برسد اما مزایایی دارد که پرداختن به آن خالی از لطف نیست. در ادامه، به تعدادی از آن‌ها اشاره خواهد شد.

کاهش اضطراب و افزایش احساس ایمنی

یکی از مهم‌ترین مزیت ‌های قصه‌خوانی برای کودکان، ایجاد فعالیت مشترک بین والد و فرزند و در نتیجه به وجود آوردن احساس ایمنی است. اختصاص وقت برای فرزندان، خواندن داستان مورد علاقه به همراه نوازش فیزیکی بهترین راه برای ایجاد احساس امنیت است و به میزان زیادی از اضطراب ‌های کودک می‌کاهد و کیفیت خواب آن‌ها را افزایش می‌دهد. به ویژه برای بچه‌های اضطرابی و کودکانی که زمان زیادی از روز را از والدین خود دور هستند، قصه‌خوانی شبانه فرصت بسیار مناسبی را ایجاد می‌کند.

یادگیری مهم‌ترین مهارت‌ های زندگی

دومین فایده قصه‌خوانی برای کودک، آشنا شدن با فرهنگ ‌ها، شخصیت ‌ها و مسائل مختلفی است که در دنیای واقعی ممکن است هرگز به آن دست پیدا نکند. در نتیجه می‌تواند اطلاعات بسیار خوبی به دست بیاورد، دامنه لغاتش را افزایش دهد و به هرگونه سوال و کنجکاوی که در ذهن دارد، پاسخ دهد. علاوه بر این امکان آشنایی با احساسات مختلف برای او فراهم می‌شود. می‌تواند به راحتی احساساتش را تجربه کند، آن‌ها را به زبان بیاورد و از طرف دیگر خود را به جای شخصیت ‌های قصه بگذارد و احساسات آن‌ها را هم درک کند. با این روش کودکان به یکی از مهم‌ترین مهارت‌های مورد نیاز برای زندگی خود یعنی مهارت همدلی دست پیدا می‌کنند و همین می‌تواند باعث شود در زندگی واقعی هم فرد همدلی شود و در ارتباط با دیگران کمتر دچار مشکل شود.

 یادگیری رفتارهای درست و پیامدهای رفتار اشتباه

قصه‌خوانی برای کودکان فایده دیگری هم دارد و آن آموزش رفتارهای درست یا توضیح دادن پیامدهای رفتار نادرست است. یعنی والدین می‌توانند رفتارهای بد کودک را در قالب قصه و شخصیت ‌های داستانی بیاورند و مانند قصه برای کودک توضیح دهند. چون کودکان با
شخصیت‌ های داستان همذات پنداری می‌کنند و به صورت ناهوشیار سعی می‌کنند با تقلید از آن شخصیت، رفتار نامطلوب را کمتر کنند و همین می‌تواند فرایند فرزندپروری  را  آسان‌تر کند.

 بهبود عملکرد مغز

به ‌عنوان نکته آخر می‌توانیم به بهبود عملکرد مغز، خلاقیت و افزایش توجه کودکان به هنگام قصه‌خوانی اشاره کنیم. دنبال کردن یک قصه از ابتدا تا انتها، مطرح کردن سوالات درباره مفاهیم مبهم  یا جزئیات داستان همه باعث حفظ تمرکز کودک طی فرایند داستان خوانی می‌شود. علاوه بر این والدین می‌توانند بعد از هر صفحه یا گذشت مقدار مشخصی از داستان سوالاتی از کودک بپرسند، تا به این ترتیب قصه خوانی به فعالیت پویایی تبدیل شود و کودک را هم درگیر داستان کند و کودک با توجه بیشتری به قصه گوش کند. حتی والدین می‌توانند درباره اتفاقات داستان، نظر کودک را بپرسند یا از او راه‌حل بگیرند تا هم درک و فهم بچه و هم قدرت تخیل او بیشتر رشد کند.

سمیرا Answered question 13 دی 1400
0
You are viewing 1 out of 1 answers, click here to view all answers.