علائم کیست سینه

علائم کیست سینه

کیست سینه چیست و چه علائمی دارد؟

میترا جوانمرد Answered question 27 دی 1400
0

بيشتر خانم‎ها در قسمت سينه توده ‎هايي دارند که در حالت عادي مشکلي ايجاد نمي‎کند و به نوعي ساختار طبيعي بدن است اما در برخي موارد اين توده‎ها به فيبروکيستيک تبديل شده و دردسرساز مي‎شود. بيش از نيمي از خانم‌ها تغييرات مربوط به اين بيماري را تجربه مي‌کنند و تا حدي اين تغييرات عادي است که بسياري از افراد آن را بيماري نمي‎دانند.

کيست‌ها، کيسه‌هاي پر از مايع هستند که با اتساع و گشاد شدن مجرا ايجاد مي‌شوند. اين توده‌ها ممکن است نرم يا سفت باشند و با فشار دست حرکت کنند. عامل اصلي بروز بيماري_فيبروکيستيک(FCC) هنوز ناشناخته است ولي تغييرات هورمون‎هاي_زنانه استروژن و پروژسترون در ايجاد آن بي تاثير نيست.

علائم بيماري در افراد مختلف فرق مي‎کند اما برخي علائم زير شايع‎تر است:

• وجود توده‎ هاي ريز در پستان؛ غالبا تراکم آن در قسمت بالا و به سمت خارج پستان بيشتر است.
• احساس درد و ناراحتي در يک يا هر دو پستان که مي‎تواند به طور ثابت و يا دوره‎اي باشد. در برخي افراد با نزديک شدن به دوره قاعدگي درد بيشتر مي‎شود و در برخي ديگر در تمام طول ماه درد وجود دارد.
• وجود ترشحات از نوک پستان؛ رنگ اين ترشحات مي‎تواند زرد، سبز، خاکستري و يا قهوه‎اي باشد.
• تورم و احتباس آب در سينه

شباهت علائم کيست سينه با سرطان_سينه، بيشتر خانم‎ها را دچار نگراني مي‎کند. ولي جاي نگراني نيست چون بر خلاف تصور اغلب زنان، سرطان سينه معمولا درد ندارد. اين سرطان معمولا با وجود توده_در_پستان يا زير بغل، ترشح از نوک سينه يا فرو رفتگي، يا تغييرات پوست آن مشخص مي‌شود. براي اطمينان از سلامت و عدم ابتلا به سرطان با پزشک متخصص زنان مشورت کنيد.

پيشگيري از کيست سينه
• سيگار و کافئين مهم‎ترين عوامل تشديد کننده کيست_سينه هستند. سيگار کشيدن را ترک کنيد و مصرف چاي و قهوه را نيز کاهش دهيد. کافئين در قهوه، چاي، شکلات و نوشابه وجود دارد.

• رژيم غذايي روزانه ‎تان را اصلاح کنيد؛ چربي سم است بهتر است از غذاهاي کم چرب استفاده کنيد تا علاوه بر پيشگيري از اين بيماري از بيماري‎هاي قلبي و عروقي نيز در امان بمانيد. ماهي را جايگزين گوشت قرمز نماييد و يا مصرف آن را افزايش دهيد. مصرف نمک را کاهش دهيد، استفاده بيش از حد از نمک، احتباس آب در سينه‎ها را افزايش مي‎دهد و موجب درد و تورم مي‎شود.

• ورزش کنيد؛ کم تحرکي، عامل بسياري از بيماري‎هاست. پياده‎روي، ساده‎ترين و کم هزينه‎ترين ورزشي است که به شما کمک مي‎کند.

• استرس و اضطراب را از خود دور کنيد. استرس علائم بيماري را تشديد مي‎کند.

• ماموگرافي را فراموش نکنيد. زنان بالاي 35 سال بايد ساليانه ماموگرافي انجام دهند. بهتر است هفته اول قاعدگي ماموگرافي انجام دهيد.

در درمان بيماري از داروهاي تنظيم کننده هورمون‎هاي زنانه براي منظم ساختن هورمون‎ها و داروهاي مسکن جهت کاهش درد ناشي از اين بيماري استفاده مي‎شود. گياه گل مغربي نيز تا حدودي در درمان اين بيماري موثر است.

با معاينه شخصي به صورت ماهيانه از سلامت سينه‎ ها اطمينان حاصل کنيد و در صورت لمس توده و يا علائم ديگر آرامش خود را حفظ کرده و با متخصص مشورت کنيد.

میترا جوانمرد Changed status to publish 27 دی 1400
0
You are viewing 1 out of 2 answers, click here to view all answers.