تسکین سرفه شبانه

تسکین سرفه شبانه

برای تسکین سرفه شبانه چه می توان کرد؟

پردیس سالاری Answered question 26 بهمن 1400
0

هنگامی که دچار سرفه می‌شوید، این قلقلک آزاردهنده در گلو می‌تواند در بدترین مواقع بروز کند مانند جلسه‌ای مهم یا زمانی که شدیدا تلاش می کنید اندکی بخوابید. سرفه در حالی که می‌تواند آزاردهنده باشد، یک پاسخ سالم به حضور محرکی در گلو یا مجاری تنفسی است. این محرک، اعصابی را تحریک می‌کند که پیامی به مغز شما ارسال می‌نماید. بنا بر اعلام کلینیک مایو، مغز شما سپس به ماهیچه‌های سینه و شکم می‌گوید که هوا را از ریه‌های شما بیرون رانده تا محرک را خارج کند.

بسیاری از مشکلات پزشکی می‌تواند منجر به سرفه شوند، از جمله سرماخوردگی، آنفولانزا، آلرژی، نزله(هنگامی که خلط از پشت بینی به داخل گلو می‌ریزد) و رفلاکس اسید(زمانی که اسید معده به مری می‌رسد و لوله مری، باد در گلو را تحریک می‌کند).‌‌‌ مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) خاطرنشان می‌کند که سرفه همچنین می‌تواند یکی از علائم کووید۱۹ باشد. بنابراین، اگر فکر می‌کنید ممکن است مبتلا به کووید۱۹ باشید، حتماً آزمایش داده، از دیگران جدا باشید و منتظر نتیجه آزمایش خود بمانید.

علت هرچه که باشد، در صورت داشتن سرفه شرایط می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد(و همچنین برای کسی که در کنار شما زندگی می‌کند). خبر خوب چیست؟ اولوین کاراسکیلو، رئیس بخش بیماری‌های داخلی در دانشگاه میامی میلر فلوریدا در این زمینه می‌گوید: بیشتر سرفه‌ها در عرض چند هفته ناپدید می‌شوند، بدون توجه به کهکاری انجام می‌دهید یا خیر. به علاوه تعدادی از کارها وجود دارد که می توانید انجام دهید تا احساس بهتری داشته و نفس راحتی بکشید، حداقل به طور موقت. در زیر به برخی موارد اشاره شده که می‌تواند به تسکین سرفه چه در شب و چه در روز کمک کند.

۱. استفاده از داروی خلط‌آور بدون نسخه

اسپکتورانت یا خلط آورهای بدون نسخه مانند Mucinex یا Robitussin حاوی گایفنزین هستند که ترشحات تنفسی در مجاری هوایی شما را رقیق می کند. این دارو می‌تواند به شما کمک کند مخاط بیش از حد موجود در گلوی خود را به طور موثرتر با سرفه خارج کرده و هرچه زودتر،‌ راحت‌تر نفس بکشید.

۲. نوشیدنی گرم

گرمای نوشیدنی‌هایی مانند چای یا آب لیمو می‌تواند گلویی را که احساس درد ناشی از سرفه می‌کند آرام کند. مایعات گرم همچنین به شل شدن مخاط کمک و سرفه و خروج آن مخاط را آسان‌تر می‌کند. اگر چند قطره عسل به آب‌لیمو یا چای اضافه کنید، یک سرکوب کننده طبیعی سرفه در اختیار دارید.

۳. افزایش مصرف مایعات

دریافت مایعات کافی همیشه ایده خوبی است و حتی بیشتر از همه، در هنگام سرماخوردگی. هیدراته ماندن بدن به رقیق شدن مخاط کمک و به نوبه خود، سرفه را موثرتر زودتر رفع می‌کند. آب پیشنهاد ایده آلی است اما از سوپ مرغ تسکین‌دهنده نیز نباید غافل شد.

۴. مکیدن آب‌نبات سفت

قطره‌های سرفه برای تسکین گلوی خشک و تحریک شده و کاهش میل مداوم به سرفه مفید هستند. آب‌نبات ندارید؟ جای نگرانی نیست. کلینیک کلیولند خاطرنشان می‌کند که هر نوع شیرینی سفت و مکیدنی باعث تولید بزاق شده و رطوبت مورد نیاز برای تسکین سرفه خشک را فراهم می‌کند.

۵. خوردن اندکی عسل

افزودن اندکی عسل به چای یا آب‌جوش سرد شده می‌تواند به التیام التهابات و تحریکات گلو کمک کرده و تا حدودی سرفه را به ویژه در شب تسکین دهد. می‌توانید یک یا دو قاشق چای‌خوری عسل را قبل از خواب، به تنهایی یا با یک فنجان چای یا آب گرم مخلوط کرده و بخورید.

۶. بالش اضافی زیر سر بگذارید

سرفه‌ها اغلب در شب بدتر می‌شوند، زیرا به واسطه جاذبه زمین، هنگام دراز کشیدن به جای تخلیه، باعث تجمع مخاط در گلو می‌شود. این امر سرفه را به عنوان ابزاری برای خارج کردن مخاط به بیرون، تحریک می‌کند. بالا نگه داشتن سر می‌تواند به رفع این مشکل کمک کند.

پردیس سالاری Answered question 26 بهمن 1400
0
You are viewing 1 out of 1 answers, click here to view all answers.