آلرژی بهاری

آلرژی بهاری

چگونه از عوارض آلرژی بهاری خلاص شویم؟

سمیرا Answered question 9 اسفند 1400
0

يکي از مشکلات بسيار شايع در فصل بهار “آلرژي‌هاي فصلي” است. آلرژي چيزي است که باعث پاسخ حساسيتي مي شود و شايع ترين آلرژي زاها، گرده گياهان در باد، گرده گل‌ها، شکوفه‌هاي درختان و علف‌هاي هرز هستند.

به نقل از  پايگاه اطلاع رساني جمعيت هلال احمر؛ علائم آلرژي فصلي شامل موارد زير است:

 علائم بيني:
آبريزش بيني، گرفتگي بيني، عطسه هاي مکرر و خارش بيني

علائم چشمي:
خارش چشم، قرمزي، تورم، اشک‌ريزي و حساسيت به نور

 علائم تنفسي:
احساس کمبود هوا، تنفس همراه با صداي خس خس، سرفه هاي مکرر و علائم عمومي در بدن مانند خستگي و عصبي شدن

پيشگيري و توصيه هاي مراقبتي

اگر به آلرژي بهاري مبتلا هستيد، با رعايت موارد زير از شروع علائم جلوگيري کرده يا عوارض را کاهش دهيد:

-از ۵ تا ۱۰ صبح زمان کمتري را در هواي آزاد بگذرانيد. چون درختان بيشترين گرده افشاني را در اين زمان از روز انجام مي دهند.
-اگر صبح براي انجام ورزش يا پياده روي به بيرون رفته ايد، بايد پس از آن به خانه برگرديد و حمام کنيد.
-دستشويي و حمام را تميز کنيد. از بين بردن قارچ ها و کپک هايي که روي سطوح مختلف دستشويي و حمام به وجود مي آيند اهميت زيادي دارد. اين قارچ ها از عوامل اصلي بروز آلرژي هستند. در فصل بهار به دليل افزايش رطوبت اين مشکل تشديد مي شود.

-استفاده از اسپري بيني را زودتر شروع کنيد. در صورتي که از آلرژي خود آگاه هستيد يک هفته پيش از زماني که معمولا دچار علائم آلرژي مي شويد استفاده از اسپري را شروع کنيد.
-از عينک آفتابي و ماسک در فضاي بيرون استفاده کنيد. با ورود گرده هاي گل و درختان به چشم ها، بيني و گلو، علائم آلرژي شروع مي شود. ورود گرده ها منجر به خارش چشم، عطسه، تودماغي شدن صدا، خارش بيني و گاهي سرفه مي شود.
-از واکسن آلرژي استفاده کنيد. اگر مي دانيد که هر سال دچار آلرژي شديد فصلي خواهيد شد، مي توانيد از واکسن هاي آلرژي استفاده کنيد. اين واکسن ها مثل واکسن هاي آنفولانزا هستند، با اين تفاوت که بيشتر از يک بار تزريق مي شوند تا مقاومت لازم را براي مقابله با آلرژي در بدن به وجود آورند.

-نگهداري گلدان هاي کوچک در فضاي منزل، پر پرندگان خانگي و نگهداري حيواناتي مانند جوجه، اردک، گربه، سگ و غيره در محيط، زندگي افراد حساس به مواد آلرژي زا را با مشکل مواجه مي کند.
-فردي که به حساسيت فصلي مبتلاست يا سابقه ابتلا به آن را دارد، بايد تا مي‌تواند از ادويه‌ها، غذاهاي تند، بودار، خوراکي‌هاي فرآوري‌شده (مانند سوسيس، کالباس و غيره و همينطور غذاهاي سرخ‌کردني اجتناب کند. چراکه مصرف آن‌ها ممکن است شرايط فرد مبتلا به حساسيت را بد‌تر و علائم حساسيتش را شديد‌تر کند.
-مصرف برخي ميوه‌ها مانند کيوي، توت فرنگي و … يا برخي از صيفي‌جات مانند بادمجان، گوجه‌فرنگي و … باعث تشديد واکنش‌هاي آلرژيک شود.

-مواد غذايي حاوي آنتي اکسيدان را بيشتر مصرف کنيد.
-در طي روز چاي سبز بنوشيد. تحقيقات نشان داده است که آنتي اکسيدان موجود در چاي سبز با نام اختصاري EGCG، واکنش هاي آلرژيک را در بدن متوقف مي کند.
-سير، با آنتي بيوتيک هاي طبيعي پر شده است که مي تواند بدن شما را از عفونت ها و آلرژي ها پاک کند. بدن شما بزرگترين سود را از خوردن سير خام مي برد و اگر حساسيت هايتان در حال بازگشت است، بهتر است چند تکه سير مصرف کنيد. اگر که علاقه اي به بوي سير نداريد از يک مکمل آن استفاده کنيد.
-کلم، اسفناج و بسياري از سبزيجات ديگر، منابع غني از ويتامين هاي ضروري، مواد معدني، آنتي اکسيدان ها و آنزيم هستند که براي کاهش التهاب و حفظ سيستم تنفسي، مفيد هستند.

-غذاهاي غني از پروبيوتيک مانند کفير، ماست پاستوريزه نشده، کلم ترشي، ترشي تخمير شده و حتي مکمل پروبيوتيک، مي توانند سيستم دفاعي بدن را تقويت کنند.
-ليمو، و ديگر اشکال مرکبات، سبب افزايش ايمني شما به دليل سطح بالاي ويتامين C مي شود خوردن آب ليمو، (ليموناد بدون قند)، به بدن شما کمک مي کند، تا ناخالصي ها را از بين برده و سيستم ايمني بدن را تقويت کند. همچنين براي جواب دهي بهتر مقداري از آب مرکبات را با عسل محلي مخلوط و بعد مصرف کنيد.
-با مصرف مداوم قارچ ريشي يا گانودرما، ديگر به آلرژي هاي فصلي مبتلا نمي شويد به دليل داشتن اسيد گانودريک، موجب آزاد سازي هيستامين و در نتيجه عملکرد بهتر کبد مي شود و مي توان گفت که يک منبع ضد آلرژي است.

-مصرف روزانه يک قاشق غذاخوري از عسل طبيعي موجب تقويت سيستم دفاعي بدن در برابر گرده هاي متنوع بهاري مي شود.
-اگر نسبت به حيوانات آلرژي داريد، آنها را داخل خانه نياوريد و هنگام دست زدن به آنها ماسک بزنيد، يا اينکه در کل، حيواني در منزل نگه نداريد.
-اگر نسبت به گرد و غبار حساسيت داريد، کف اتاق‌ها را با جاروبرقي جارو بزنيد و با دستمال مرطوب، گرد و خاک وسايل را پاک کنيد.
-اگر کولرتان آبي است حتماً بايد هر سال پوشال آن را عوض کنيد، زيرا رشد قارچ ها در پوشال و تنفس آن موجب تشديد آلرژي مي شود.
-شست‌وشوي بيني با سرم نمکي به باز ماندن راه هاي هوايي کمک زيادي مي کند.
-از تهويه کننده هاي هوا و فيلترها استفاده کنيد. در فصل آلرژي پنجره ها را ببنديد و دستگاه تهويه را روشن کنيد. در فضاي خيلي مرطوب با استفاده از دستگاه رطوبت زدا هوا را خشک نگه داريد چون رطوبت زياد باعث رشد هاگ ها و قارچ ها مي شود و آلرژي را تشديد مي کند.

-درها و پنجره‌هاى اتاق خوابتان را در وسط صبح (حدود ساعت ۱۰) و ابتداى غروب (حدود ساعت ۷) بسته نگه داريد، چرا که معمولاً در اين ساعت ها اوج گرده افشانى گياهى صورت مي‌گيرد.
-نوشيدن مايعات عوارض حساسيت هاي تنفسي فصلي را کاهش مي دهد. نوشيدن مايعات فراوان ميزان ترشحات تنفسي حساسيت را رقيق کرده و عامل حساسيت زا اثر کمتري بر بدن مي گذارد.
-تا حد ممکن از محصولات شيميايي مانند سفيد کننده‌ها، ضدعفوني کننده‌ها، عطر و محصولاتي که داراي آمونياک است، دوري کنيد.
-تختخواب و ملافه هاي آن را هفته اي يکبار در آب داغ بشوييد تا گرد و غبار آن از بين برود.

سمیرا Answered question 9 اسفند 1400
0