علل کبودی بدن

علل کبودی بدن

علت کبودی بدن چیست؟

میترا جوانمرد Answered question 12 اسفند 1400
0

همه ما در برخي از شرايط با کبودشدگي و برآمدگي بدن مواجه مي شويم اما به نظر مي رسد برخي از افراد خيلي راحت دچار کبودشدگي مي شوند. آيا کبودشدگي مکرر نشانه بيماري است؟

کبودشدگي ممکن است هر جا و هر زماني که عروق زير پوست مي شکنند يا دچار پارگي مي شوند ايجاد شود. اگرچه برخي از اين کبودشدگي ها در عرض يک تا چهار هفته ناپديد مي شوند اما ممکن است در برخي از افراد ظاهر هميشگي داشته باشند. سلول هاي ايمني بدن به نام ماکروفاژها گلبول هاي قرمزي را که به بافت ها نفوذ کرده اند را هضم مي کنند. زماني که اين موارد تجزيه مي شوند، محصولات فرعي حاصل از آن باعث ايجاد تغيير رنگ مي شود. اما چرا برخي از افراد بيشتر از ديگران با پديده کبودشدگي مواجه مي شوند؟

فاکتورهاي دخيل در کبودشدگي: سن: رايج ترين دليل براي کبودشدگي سريع، زياد نگران کننده نيست. کبودشدگي سريع مي تواند يکي از نشانه هاي پيري باشد. اين موضوع بدين خاطر است که با افزايش سن ، عروق نيز پير مي شوند، پوست نازک تر مي شود و آسيب ناشي از خورشيد باعث تغييراتي در پوست مي گردد.
آسيب ناشي از خورشيد: افرادي که به طور مداوم در معرض نور خورشيد قرار مي گيرند ممکن است پوستشان دچار آسيب شود. اين موضوع باعث مي شود بدنشان به سادگي دچار کبودشدگي گردد. بعد از قرار گرفتن طولاني مدت در معرض نور خورشيد، تقريبا هر بخشي از پوست ضعيف مي شود. در حقيقت، پوست بسيار شکننده و ظريف است و حتي برآمدگي کوچک نيز مي تواند باعث نشتي رگ هاي خون شود. در اين شرايط کبودشدگي هاي بزرگي رخ مي دهد که درمانشان به زمان طولاني نياز دارد.

چربي بدن: هرچقدر چربي بدن فردي بيشتر باشد، بيشتر در معرض کبودشدگي است. اين موضوع نشان مي دهد که زنان بيشتر از مردان در معرض کبودشدگي هستند.

رقيق کننده هاي خون: مواردي که وارد بدن مي شود نيز مي تواند بر روي اين موضوع تاثير بگذارد. داروهاي رقيق کننده خون مثل اسپرين، برخي از مکمل هاي غذايي يا کمبود ويتامين B12، C، k و اسيد فوليک مي تواند باعث کبود شدن سريع پوست شود.

سطح تمرينات ورزشي: افرادي که تمرينات ورزشي شديد انجام مي دهند نيز بيشتر از ديگران در معرض کبودشدگي قرار دارند. اين کبودشدگي هاي قابل مشاهده، پارگي هاي کوچکي در رگ هاي خوني عضلات زير پوست به خاطر فشار و کشش زياد هستند.
ممکن است دليل کبودشدگي بيماري ديگري در بدن باشد: البته هميشه اين احتمال وجود دارد که کبودشدگي سريع به خاطر مشکلات لخته شدن خون يا بيماري خوني، لوپوس، بيماري کبدي يا نوعي سرطان باشد. اگر کبودشدگي زياد و دردناک است، بيشتر از چهار هفته طول کشيد يا با خونريزي غير عادي در نقاط مختلف بدن مثل بيني، لثه و غيره همراه بود بهتر است با يک پزشک متخصص مشورت کنيد. براي مواردي که زياد حاد نيستند مي توانيد از نکات زير استفاده کنيد تا بدني عاري از کبودي داشته باشيد:

ابتدا منطقه مورد نظر را خنک کنيد و سپس گرم نگه داريد: اگرچه بيشتر کبودشدگي ها خود به خود بهبود پيدا مي کنند اما اگر دوست داشتيد سريع تر از شر اين مورد خلاص شويد بهتر است در ابتدا آن را خنک کنيد و تکه يخي را بر روي آن بگذاريد. اين موضوع مي تواند جريان خون را کندتر کند. سپس از پروتکل استاندارد تبعيت کنيد و ناحيه مدنظر را بالا ببريد. بعد از اينکه تورم کاهش پيدا کرد، کمپرس گرم را بر روي آن اعمال کنيد تا فرايند درمان تسريع شود.

از مسکن هاي بدون نسخه استفاده کنيد: براي کاهش درد و تورم مي توانيد از داروهايي همچون استامينوفن استفاده کنيد. فقط به خاطر داشته باشيد که نبايد از اسپرين يا ايبوپروفن استفاده نماييد. اين داروها رقيق کننده خون هستند و دقيقا برعکس آن کاري که شما مي خواهيد را انجام مي دهند.

از سبزيجات و گياهان استفاده کنيد: اطمينان حاصل نماييد که بدنتان ويتامين K کافي دريافت مي کند. مي توانيد اين ويتامين را در سبزيجاتي با برگ سبز و ساير سبزيجات همچون بروکلي، کلم بروکسل و کلم پيدا کنيد.

سفيد کننده دندان را امتحان کنيد: متخصصان بر اين باورند که هيدروژن پراکسيد مي تواند ظاهر کبودشدگي را کم رنگ تر نمايد. البته براي تاييد اين موضوع مطالعات بيشتري نياز است. شما مي توانيد کمي سفيد کننده دندان را بر روي ناحيه مدنظر بماليد و اثر آن را مشاهده کنيد.

تميز و مرتب باشيد: شايد بتوان گفت يکي از راحت ترين راه ها براي پيشگيري از کبود شدگي پوست تميز و مرتب کردن اتاق خواب ، برداشتن موارد دست و پا گير از راهروها و تميز کردن اتاق هاست. به خاطر داشته باشيد که درمان هاي موضعي زيادي براي بهبود اين شرايط به فروش مي رسد. تقريبا هيچ کرم موضعي نمي تواند به رگ هاي خوني شما برسد و حتي اگر بتواند قادر نيست خون را سريع تر از محل دور سازد. بهتر است هر چه سريع تر بر روي منطقه موردنظر يخ بگذاريد و سيستم ايمني بدن خود را تقويت کنيد و اجازه دهيد کار خود را انجام دهد.

میترا جوانمرد Edited answer 12 اسفند 1400
0