دلیل ایجاد شوره سر

دلیل ایجاد شوره سر

دلیل ایجاد شوره ی سر چیست و درمان آن چگونه است؟

میترا جوانمرد Answered question 20 اسفند 1400
0

خيلي از ما فکر مي‌کنيم هر نوع روغني که به سرمان بزنيم باعث کاهش شوره سر مي‌شود! اما در اشتباه هستيم و روغن در بسياري از مواقع شوره سر ما را افزايش مي‌دهد. سرمان به خارش مي‌افتد و فقط باعث مي‌شود شوره در مدت بيشتري روي سر ما جا خوش کند! بهتر است درمان‌هاي صحيح شوره سر را بشناسيم و در خانه از آن خلاص شويم.

همه ما از دوش گرفتن با آب داغ لذت مي‌بريم. بعد از يک روز طولاني، هيچ چيز مانند يک دوش آب گرم لذت‌بخش نيست. اما بايد توجه کنيد که يکي از عوامل اصلي شوره سر، علاوه بر روغن‌هاي اضافي، آب داغ است. پوست سر ما در مقابل آب داغ خشک مي‌شود و بهتر است با آب ولرم يا سرد موي خود را بشوييم. اما تمام اين‌ها هم راهکار نهايي حل شوره در نيست و در همين شرايط هم بسياري از ما شوره سر را تجربه مي‌کنيم. راه‌هاي درمان خانگي را امتحان کنيد و از آن خلاص شويد.

جوش شيرين جوش شيرين مانند يک لايه‌بردار عمل مي‌کند و بدون آنکه پوست سر ما را تحريک کند، باعث از بين رفتن سلول‌هاي مرده مي‌شود. لايه‌برداري يک کار واجب براي اطمينان از اين است که پوسته پوسته‌هايي که شوره‌سر را تشکيل مي‌دهند از بين رفته‌اند. دکتر سينگ مدير مرکز پوست دهلي نو مي‌گويد که جوش شيرين با لايه‌برداري و خاصيت ضدقارچي، پوست را تسکين مي‌دهد و قرمزي و خارش را کاهش مي‌دهد.

ليمو فشردن ليمو يکي از شگفت‌انگيزترين داروهاي خانگي شوره سر است. ليمو پ هاش پوست سر را تنظيم مي‌کند و يک راه عالي براي درمان شوره سر است. توجه داشته باشيد که هيچگاه با آب داغ سر خود را نشوييد. اين کار هم از علت‌هاي شوره سر است. هر روز پوست سر خود را با دو قاشق غذاخوري آب ليمو ماساژ دهيد تا نتيجه آن شما را راضي کند.

سرکه ايده شستشوي سر با سرکه ممکن است جالب به نظر نرسد اما در واقع باعث شگفتي مي‌شود. فقط موهاي خود را با سرکه و آب گرم بشوييد و نتيجه جادويي را ملاحظه کنيد. سرکه پوست‌هاي اضافي را از بين مي‌برد و همچنين خارش را بسيار کم مي‌کند. سرکه از قارچ‌کش‌هاي طبيعي بسيار قوي براي شوره سر به شمار مي‌رود.

روغن درخت چاي تمام داروهاي ضدآکنه و ضدقارج به دليل قدرتي که روغن درخت چاي در مبارزه با عفونت‌هاي قارچي و باکتريايي دارد، به اينکه از روغن درخت چاي در ترکيباتشان وجود دارد مي‌بالند. يک قطره يا دو قطره از آن را به شامپوي خود اضافه کنيد و به صورت عادي هميشگي بشوييد. متوجه نتايج آن به سادگي در خانه خود خواهيد شد. پنير گرچه کمي عجيب و غريب به نظر مي‌رسد اما پنير ترش مي‌تواند داروي خانگي شوره سر باشد. ماهيت اسيدي پنيرهاي شور نه تنها شوره سر را رفع مي‌کند، بله ظاهر براق و صافي به مو مي‌دهد. پنير تخمير شده را روي پوست سر بماليد و پس از يک ساعت آن را بشوييد و از نتيجه آن راضي و خشنود شويد.

شنبليله تخم شنبليله يک راه حل براي همه است، حتي کساني که مشکل ريزش مو دارند. دانه شنبليله را يک شب خيس کنيد و صبح آن را به حالت خميري درآوريد و روي پوست سر بماليد. اين کار را دو بار در هفته و به مدت سه هفته تکرار کنيد و متوجه تغيير شويد.

آلوئه‌ورا آلوئه‌ورا هم پوست را ملايم و مرطوب مي‌کند و هم خاصيت ضدقارچي و ضدباکتريايي دارد. بهتر است از خود گياه آلوئه‌ورا استفاده کنيد. مايعي شفاف و با قوام که روي پوست سر مي‌ماليد و بعد از آن با شامپوي ملايم يا ضدشوره آن را شستشو مي‌دهيد. اين گياه هم پوست را از خشکي نجات مي‌دهد و هم التهاب‌ها را تسکين مي‌دهد.

روغن زيتون روغن زيتون يکي از درمان‌هاي قديمي براي بسياري از مشکلات است که همه را متعجب مي‌کند. روغن زيتون سر را مرطوب مي‌کند و خشکي آزاردهنده آن را کاهش مي‌دهد. موهاي خود را مرطوب کنيد و روغن زيتون را روي پوست سر بماليد. موهاي خود را با حوله مرطوب بپيچيد و بگذاريد روغن کار خودش را انجام دهد. پوست سر را بشوييد و کم‌کم تغيير را در پوست سر و موي خود احساس کنيد.

میترا جوانمرد Answered question 20 اسفند 1400
0

آیا تا کنون به شوره‌ی سر فکر کرده‌اید؟ شوره از کجا می‌آید؟ چرا برخی از افراد شوره دارند و برخی دیگر ندارند؟ مهم‌تر از همه اینکه چگونه می‌توان از شر شوره‌ی سر خلاص شد؟ در ویدئوی جدیدی که وبسایت تد-اد منتشر کرده، شرایط ایجاد شوره و قارچ مسئول بروز شوره معرفی شده است.

«مالاسیزیا گلوبوسا» قارچ کوچکی است که در اسیدهای چرب تولید شده در پوست انسان زندگی می‌کند. این قارچ از روش‌های مختلفی برای شکستن چربی پوست و تبدیل آن به لیپید استفاده می‌کند. این قارچ تنها چربی‌های خاص اشباع را می‌خورد و چربی‌های غیراشباع را دست نخورده به‌جا می‌گذارد. این چربی‌های غیراشباع به پوست آسیب می‌زنند و در نهایت ایجاد شوره می‌کنند. سر انسان می‌تواند ۱۰ میلیون از قارچ مالاسیزیا گلوبوسا را در خود داشته باشد.

از آنجا که دلیل ایجاد شوره سر یک نوع قارچ است، شامپوهای ضدقارچ بهترین گزینه برای مقابله با این مشکل هستند. برای اکثر افرادی که از شوره سر رنج می‌برند، استفاده از همین شامپوها کافی است. با این حال، عوامل مختلفی در بروز شوره اثر دارند که سن و سال نیز یکی از آن‌ها است. افراد جوان و میان‌سال بیشتر در معرض بروز شوره سر هستند. جنسیت نیز نقش مهمی در این موضوع دارد. مردان بیشتر در معرض این مشکل هستند. برخی از بیماری‌ها نیز می‌توانند این شرایط را وخیم‌تر کنند.

هنوز ناشناخته‌های زیادی در مورد شوره وجود دارد؛ از جمله این که هنوز نمی‌دانیم آیا ژنتیک نیز در این موضوع اثر دارد یا خیر؟

قارچ مسئول ایجاد شوره در ریشه‌ی مو زندگی می‌کند، ولی این قابلیت را دارد تا با میکروب‌های دیگری که برای پوست مضر هستند نیز مقابله کند. این موضوع می‌تواند کسانی که شوره سر دارند را خوشحال کند، ولی هنوز مطالعات در این زمینه کم است و باید تحقیقات بیشتری روی آن انجام شود.

پردیس سالاری Answered question 20 اسفند 1400
0