طرز تهیه چند شربت برای رفع تشنگی

طرز تهیه چند شربت برای رفع تشنگی

طرز تهیه چند شربت خنک و مناسب ماه رمضان که باعث رفع تشنگی روزه داران در طول روز می شود را بگین؟

حانیه Answered question 22 فروردین 1401
0

تحمل تشنگی در ماه رمضان، آن هم در ایام گرم سال، برای برخی از افراد سخت و طاقت فرسا است مخصوصا برای روزه اولی‌ها که قرار است برای اولین بار آداب روزه‌داری را تجربه کنند. برخی از خوراکی‌ها می‌توانند ذخایر آبی خوبی در بدن ما باشند و باعث رفع عطش شود.
تحمل تشنگی در ماه رمضان، آن هم در ایام گرم سال، برای برخی از افراد سخت و طاقت‌فرسا است مخصوصا برای روزه اولی‌ها که قرار است برای اولین بار آداب روزه‌داری را تجربه کنند. برخی از خوراکی‌ها می‌توانند ذخایر آبی خوبی در بدن ما باشند و باعث رفع عطش شود. در ادامه  طرز تهیه چند شربت خنک و مناسب ماه رمضان را آورده‌ایم که می‌توانند باعث رفع تشنگی روزه‌داران در طول روز باشد.

909210b7d110070019069536271b4cfb3a189f86 34 - طرز تهیه چند شربت برای رفع تشنگی

شربت آبلیمو

شربت آبلیمو از قدیم پای ثابت سفره افطار در ماه مبارک رمضان بوده. لیمو ترش ضد عطش است. سرشار از ویتامین‌های A ،B و به ویژهC است و آهن، کلسیم، فسفر و پتاسیم دارد. پس علاوه بر رفع تشنگی‌تان می‌تواند ویتامین های لازم در بدن تان را نیز تامین کند. یک پارچ شربت آبلیموی تازه درست کنید و در فاصله بین افطار تا سحر، به تدریج میل کنید. این کار کمک می‌کند تا در طول روز احساس تشنگی نداشته باشید.
برای درست کردن شربت آبلیمو سعی کنید مقدار کمی شکر اضافه کنید. چرا که شکر با جلوگیری از ترشح بزاق دهان باعث احساس تشنگی‌تان خواهد شد. پس مقدار آن را در شربت کاهش دهید.

تخم شربتی

دانه‌های سیاه تخم شربتی شما را از تشنگی نجات خواهند داد. هنگامی که این دانه‌ها در آب قرار می‌گیرند لعاب می‌اندازد و آب را به خود جذب می‌کند. به همین دلیل با ورود به معده فضای بیشتری را اشغال می‌کند و می‌تواند تا مدت‌ها شما را سیراب نگه دارد.
تخم شربتی را بشویید و با مقداری آب ولرم حل کنید و اجازه بدهید تا لعاب بدهد. سپس آن را به شربت دلخواه‌تان اضافه کنید.

شربت خاکشیر

خاکشیر از قدیم برای بهبود گرمازدگی و رفع عطش در روزهای گرم سال استفاده می‌شده. دانه‌های خاکشیر هنگامی که در آب قرار می‌گیرند آب را در خود ذخیره می‌کنند و متورم می‌شوند. نوشیدن خاکشیر می‌توانند ذخایر زیادی از آب را در بدن شما حفظ کند. در نتیجه شما در طول روز احساس تشنگی کمتری خواهید داشت. ترکیب خاکشیر با کمی آب و شکر نوشیدنی بسیار دلچسبی را در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌تواند علاوه بر رفع تشنگی‌تان از بی‌حالی در ساعاتی که روزه هستید جلوگیری کند.

برای آماده کردند شربت خاکشیر باید ابتدا آنها را تمیز کنید و سپس با آب بشویید و اجازه بدهید متورم شوند. آب و شکر را به آن اضافه کنید و با مقداری گلاب طعم و عطر آن را بهتر کنید.

شربت بیدمشک

طبیعت عرق بیدمشک سرد و مرطوب است. به همین خاطر می‌تواند به حفظ تعادل بدن افرادی که مزاج گرم و خشک دارد کمک کند، از گرمازدگی جلوگیری کند و باعث رفع عطش در ماه رمضان و روزهای گرم سال شود. گیاه بیدمشک آهن و فولیک اسید دارد و می‌تواند برای پیشگیری از کم‌خونی و تقویت بدن مفید باشد. علاوه بر این عرق بیدمشک به‌ عنوان داروی مؤثر در تقویت قلب، آرام‌بخش و برطرف‌کننده درد و خستگی استفاده می‌شود. عرق بیدمشک را با کمی آب و شکر مخلوط کنید و یک شربت مقوی و مفید را برای سفره افطار آماده کنید.

شربت کاسنی

بیشتر حجم عرق کاسنی را آب تشکیل می‌دهد و منبع  ویتامین‌هایی همچون ویتامین K، ویتامین E، ویتامین B۶، ویتامین C و ویتامین A است. عرق کاسنی دارای طبیعت سرد است و برای گرم مزاجان بسیار مناسب است زیرا سبب مقابله با گرمی جات و معتدل کردن طبع می شود. می‌توانید شربت کاسنی را هم به صورت جداگانه با آب و شکر و گلاب درست کنید و هم به دلیل خاصیت خنک کننده بالایی که دارد کمی از عرق کاسنی را به شربت خاکشیر و هر شربتی که دوست دارید اضافه کنید.

شربت سکنجبین

خواص اصلی سکنجبین برطرف کردن تشنگی، غلبه بر طبع خشک و گرم بدن و معتدل کردن آن است. خوردن شربت سکنجبین بسیار برای روزه داران توصیه شده چرا که باعث می‌شود شما در طول روز احساس تشنگی و گرمازدگی نداشته باشید. مخلوط سکنجیبن و آب یک شربت مقوی تحویل شما می‌دهد اما اضافه کردن گلاب، خاکشیر و تخم شربتی می‌تواند خاصیت رفع عطش آن را چندین برابر کند.

حانیه Edited answer 22 فروردین 1401
0