نگهداری سانسوریا

523 viewsعمومیسانسوریا گل و گیاه

نگهداری سانسوریا

روش های تکثیر سانسوریا چگونه است؟

حانیه Answered question 5 اردیبهشت 1401
0

سانسوریا نام یک گیاه مقاوم بابرگ‌های سبز تیره و زیبا است که این روزها بین آپارتمان‌نشین‌ها طرفدار بسیاری دارد.
سانسوریا نام یک گیاه مقاوم و بسیار زیبا است و از گیاهان بومیِ آفریقا، ماداگاسکار و جنوب آسیا است که این روزها بین آپارتمان نشین‌ها طرفدار بسیاری دارد. نکته جالب توجه این است که سانسوریا گونه‌های مختلفی دارد، اما سانسوریای شمشیری به دلیل اینکه برگ‌های تیزی دارد به زبانِ مار یا زبانِ مادر شوهر هم معروف است.

علت اینکه نگهداری از سانسوریا طرفدار پیدا کرده به جز زیبایی دوام بالای آن است. این گیاه این روزها در دکوراسیون نیز نقش اساسی دارد. زیرا برگ‌های این گیاه رنگ سبز بسیار تیره‌ای با تنوع بالایی دارند. این تنوع از رنگ سبز جذابیت این گل خانگی را دو چندان کرده است.

از طرفی چون در آپارتمان‌ها نور کمتری نسبت به خانه‌های ویلایی وجود دارد این گیاه می‌تواند چنین محیطی با نور کم را هم تحمل کند. بنابراین این گیاه به جزباغچه و بالکن محیط داخل خانه حتی اتاق خواب را نیز تاب می‌آورد. هرگز سانسوریا را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید زیرا سبب سوختگی برگ‌های آن می‌شود.
همچنین سانسوریا هوا را تصفیه می‌کند و سموم موجود در فضا را جذب می‌کند.

آبیاری سانسوریا

اگر از آن دسته افرادی هستید که مدام آبپاش به دست هستید تا گل‌هایتان را آبیاری کنید لطفا برای آبیاری سانسوریا دست نگه دارید، زیرا این گیاه کم آب است و باید مطمئن شوید که خاک گلدان خشک شده باشد تا آبیاری کنید. در غیر این صورت با آبیاری بیش از اندازه سبب پوسیدگی این گیاه می‌شوید. هفته‌ای یک بار در تابستان و هر دوهفته یک بار در زمستان برای آبیاری سانسوریا کافی است. اگر هم جزو افرادی هستید که مدام در سفر به سر می‌برید این ویژگی سانسوریا که به آب چندانی نیاز ندارد می‌تواند گل مناسبی برای شما سفردوستان باشد.

تکثیر سانسوریا در خانه

سانسوریا را می‌توان از طریق پاجوش، قلمه و تقسیم بوته تکثیر کرد.

۱- یکی از راحت‌ترین روش‌های تکثیر سانسوریا تکثیر از طریق پاجوش است. اگر سایز گلدان شما متناسب با گیاه باشد شما می‌توانید پاجوش را از گلدان جدا و در گلدان جدید تکثیر کنید. بهتر است در نگهداری سانسوریا از خاکی سنگین که مخلوطی از شن و ماسه و کمی خاک رس است استفاده کنید. استفاده از مقدار کمی کودهای کمپوستی یا کودهای حیوانی نیز نیز خاک را تقویت می‌کنند واین موضوع سبب می‌شود که پاجوش‌هایی بیشتردر پایه ساقه گیاه، تکثیر پیدا کند.

۲- همچنین شما می‌توانید در اوایل فصل بهار و زمانی که می‌خواهید گلدان را تعویض کنید بوته گیاه را به چند قسمت تقسیم کنید و هر یک را در گلدانی جدا بکارید.

۳- روش قلمه زدن نیز یکی دیگر از روش‌های رایج تکثیر سانسوریا است، برای این کار برگ‌های سالم را از گیاه مادر  جدا کنید. این کار را با استفاده از یک قیچی مخصوص باغبانی انجام دهید. در قلمه زنی سراغ برگ‌های کوچک نروید. چون به‌سرعت خشک می‌شوند. برای قلمه‌زنی می‌توانید قلمه‌ها را در بستری از خاک ماسه‌ای قرار بدهید. یا اینکه داخل آب قرار دهید. بهتر است ابتدا آب را بجوشانید و بعد از اینکه خنک شد این کار را انجام دهید. حتما کف آب سنگ‌ریزه بریزید و صبر کنید تا گیاه از قسمت پایینی قلمه شروع به جوانه زدن کند.

حانیه Answered question 5 اردیبهشت 1401
0