نگهداری از گیاه قاشقی

نگهداری از گیاه قاشقی

روش نگهداری و پرورش گیاه قاشقی چگونه است؟

سمیرا Answered question 2 تیر 1401
0

اين گياه با نام لاتين Desert privet و نام علمي Peperomia magnoliaefolia و درزبان فارسي پيروميا، قاشقي معروف است. پيروميا از دسته پي پراسه و زادگاه آن برزيل و جنگل‌هاي امازون بوده وبرگ‌هاي قلبي شکل، گوشتي و ابلق به رنگ‌هاي سفيد صدفي و سبز مي‌باشد، زادگاه اين گياه جنگل‌هاي نسبتا تاريک بوده و به همين دليل سايه آپارتمان را به خوبي دوست دارد و تحمل مي‌کند.

۱. نور، نور ملايم آفتاب و نور کنار پنجره نياز‌هاي نوري اين گياه را تامين ميکند، البته نياز به مراقبت در مقابل نور مستقيم آفتاب به ويژه در ظهر دارد.

۲. دما، نهايت درجه حرارت در تابستان ۲۵ درجه و حداقل درجه در زمستان ۱۹ درجه است، البته برگ قاشقي تا ده درجه هم اختلاف مقاومت نشان ميدهد، ولي در کل به هواي خنک احتياج دارد.

۳. آب، دقت داشته باشيد در بين دو آبياري خاک گلدان خشک شود، آبياري بيش از نياز به ويژه در زمستان موجب پوسيدگي گياه و درمراحل پاياني باعث حمله قارچ بيماري زاي ((بوتري تيس)) مي‌گردد، در زمستان هر هفته يکبار و در تابستان هر ۲ الي ۳ روز يکبار آبياري نماييد.

۴. تغذيه، مواد غذايي و موارد مورد نياز گياه را با افزايش ميزان کود‌هاي مايع يا جامد محلول در آب‌هاي مخصوص گياهان زينتي براساس راهنما هر دو هفته يکبار تامين کنيد.

۵. خاک، خاک ليموني مناسبترين محيط رشد ريشه اين گياه است.

۶. گلدان ريشه‌هاي اين گياه سطحي و کوچک است به همين خاطر دوست دارند در گلدان کوچک زندگي کنند، ولي درهر حال هر سال ريشه‌ها را بازديد کنيد و در صورت نيازآن را با يک سايز بزرگتر تعويض نماييد.

۷. نظافت، به علت شکننده وحساس بودن برگ‌ها غبارروبي جهت تميز نمودن برگ‌ها کفايت ميکند.

۸. تکثير  بهترين زمان براي گرفتن قلمه ساقه يا برگ در اواخر بهار يا اوايل تابستان و ريشه دار کردن آن‌ها در دمايي با محيط ۱۹ تا ۲۵ درجه سانتي گراد مي‌باشد.

سمیرا Edited answer 2 تیر 1401
0

گیاه پپرومیا یا قاشقی گیاهی علفی و همیشه سبز که مناسب آپارتمان است و رشد آن به کندی صورت می‌گیرد.
گیاه پپرومیا که همه آن را به اسم قاشقی می‌شناسند؛ گیاهی علفی و همیشه سبز است که رشد آن به کندی صورت می‌گیرد.

گیاه قاشقی برگ‌های قلبی شکل، گوشتی و اغلب رنگ‌های سفید،کرمی و سبز دارد و چون زیستگاهش در شرایط کم نوری‌بوده می‌تواند در محیط‌های آپارتمانی به خوبی رشد کند. این گیاه دارای بیش از ۴۰۰ گونه مختلف و اغلب دارای برگ گوشتی و نیمه گوشتی و چیه‌ای کوچک هستند.

ارتفاع این گیاه همیشه سبز می‌تواند به حدود ۲۵ سانتی متر نیز برسد؛ برگ‌های آن گوشتی و تخم مرغی شکل بوده و رنگ آن معمولا سبز تیره با رگه‌های سبز روشن است.

نور مورد نیاز این گیاه؛ باید غیر مستقیم باشد و در صورتی که نور هم نباشد می‌تواند به راحتی رشد کند و جالب است بدانید که این گیاه در مقابل سرما هیچ استقامتی ندارد و در فصل زمستان آن را در محیطی گرم‌تر قرار دهید.

گیاه پپرومیا به آبیاری کمی نیاز دارد، زیرا آب را در بافت برگ‌ها و ساقه‌های خودش ذخیره می‌کند و نیاز به آب کمی دارد و در تابستان هفته‌ای یکبار آبیاری کافی است.

AndroidOnlineNewsImage - نگهداری از گیاه قاشقی

روش‌های تکثیر گیاه قاشقی

فصل بهار زمان مناسب برای تغییر گلدان است و در صورت فراهم کردن خاک مناسبی برای گیاه به راحتی می‌توانید این گیاه را تکثیر و در منزل پرورش دهید. یکی از ساقه‌های این گیاه که قدرت بیشتری دارد را با قیچی به صورت کج ببرید؛ سپس به میزان ۴ تا ۵ سانتی متر در خاک قرار دهید و در تاریکی‌بگذارید و بعد از مدت یک الی دو ماه شما یک گلدان جدید قاشقی خواهید داشت.

حانیه Edited answer 2 تیر 1401
0