درمان خشکی و ترک کف پا

درمان خشکی و ترک کف پا

چگونه خشکی و ترک کف پا را درمان کنیم؟

فرناز حسینی Answered question 12 شهریور 1401
0

رفع ترک هاي کف پا با کمک گرفتن از چه روش هاي درماني ميسر خواهد بود پيشنهادات طب سنتي در اين زمينه چيست با برخي از اين توصيه هاي ساده آشنا شويد.

کساني که دچار خشکي در ناحيه پا هستند مي توانند با ماليدن روغن هاي گياهي مانند روغن زيتون، روغن نارگيل ، روغن بادام، روغن کنجد و تمامي روغن هاي گياهي هيدروژنه ، ترک پاي خود را به سرعت بهبود بدهند.

از آنجايي که قلب دوم انسان پاي اوست، توجه به سلامت پا ها مهم و قابل اهميت است.ترک پاشنه پا در اثر بي توجهي به آن ايجاد مي شود .

حفظ رطوبت پا ها در درمان ترک پاشنه پا مفيد است.استفاده از روغن هاي طبيعي، عسل ،ليمو ترش، وازلين، مخلوط گليسيرين و گلاب،موم پارافين روش هاي موثر درمان ترک پاشنه پا هستند.

بي توجهي به سلامت پا ، اين عضو حياتي بدن را دچار ترک در ناحيه ي پاشنه ي پا مي کند. مي دانيم که قلب دوم انسان ، پا است. لذا بايد در صورت بروز ترک پاشنه پا که در آن سطح خارجي پوست پاشنه ي پا شکافته مي شود، درمان ترک پاشنه پا را جدي بگيريم.

ترک پاشنه پا علت هاي مختلفي دارد؛عدم رطوبت کافي در پاشنه ي پاها، به علت نبود غدد چربي در پوست پا، در آن ها ترک ايجاد مي شود، پوشيدن کفش ها و صندل هاي نا مناسب که پشت آن ها باز است، فعاليت بيش از در پا ها، ايستادن هاي طولاني بر روي پاها ، کمبود ويتامين هاي مورد نياز بدن،خشکي بيش از حد هواي محل زندگي.

براي درمان ترک پا با اثرگذاري سريع بدون مراجعه به پزشک مي توانيد از روش هاي خانگي بهره برد و از حاد شدن اين مشکل در پاها جلوگيري کرد.

– استفاده از روغن هاي گياهي و نباتي: کساني که دچار خشکي در ناحيه پا هستند مي توانند با ماليدن روغن هاي گياهي مانند روغن زيتون، روغن نارگيل ، روغن بادام، روغن کنجد و تمامي روغن هاي گياهي هيدروژنه ، ترک پاي خود را به سرعت بهبود بدهند.

– استفاده از موم پارافين: در صورتي که ترک پاها وضعيت خيلي وخيمي دارند که درد و خون مردگي در آن ايجاد شده است، مي توان موم پارافين را براي درمان ترک پاشنه پا استفاده کرد.

– استفاده از آب ليمو ترش: ليمو ترش بخاطر داشتن خاصيت اسيدي، مي تواند براي درمان ترک پاشنه پا سودمند باشد.

– ماليدن وازلين: با ماليدن وازلين به پاشنه و اطراف پاها و پوشيدن جوراب نخي، رطوبت کافي براي بهبود قسمت هاي ترک خورده، مي رسد.

– استفاده از عسل: عسل با خاصيت ضد باکترايي و مرطوب کنندگي براي درمان و بهبودي ترک هاي پا بسيار مفيد است.

– استفاده از مخلوط گليسيرين و گلاب: براي اينکه رطوبت پاها را هنگام بيرون رفتن و زماني که کفش به پا داريم حفظ کنيم، بهتر است قبل از رفتن به بيرون پاهاي خود را با مخلوط مساوي گليسيرين و گلاب بماليد.تا ساعتها رطوبت پاها تامين است. براي جلوگيري از ايجاد ترک در پاشنه پا، و رعايت بهداشت پا، زمانيکه که به منزل برمي گرديد، پاهاي خود را با آب ولرم بصورت کامل بشوييد و با حوله خشک کنيد. جوراب هاي خود را نيز بعد از رسيدن به منزل بشوييد و همينطور از کفش هاي مناسب استفاده کنيد.

فرناز حسینی Answered question 12 شهریور 1401
0

در فصل زمستان پاشنه های پا خشک و ترک خورده شده و این عارضه در بین بسیاری از افراد دیده می شود. خوشبختانه راه های مختلفی برای پیشگیری و درمان این مشکل وجود دارد.

دکتر پاتریک بلیک (Patrick Blake)، متخصص پوست از آکادمی پوست آمریکا در این رابطه توضیح می دهد که هوای سرد و خشک، راه رفتن با پای برهنه و دوش گرفتن طولانی و استفاده از آب خیلی گرم تنها برخی از دلایلی است که باعث می شود پاشنه های پا در زمستان خشک و ترک خورده شوند. درک عواملی که باعث خشکی و ترک پاشنه پا می شود در استفاده از اقدامات لازم جهت پیشگیری از این عارضه مفید است.
خشکی و ترک پاشنه پا  باعث خارش و درد ناشی از ترک ها شده و با استفاده از روغن های مفید می توان آن را کاهش داده و درد را تسکین داد.

در اینجا به چند نکته در مورد پیشگیری از خشکی و ترک پاشنه پا اشاره می شود:

حمام کردن یا دوش گرفتن های مدت طولانی می تواند پوست را خشک کند؛ بنابراین دوش گرفتن باید به پنج تا ۱۰ دقیقه محدود شود تا از خشکی و ترک خوردگی پاشنه های پا جلوگیری کرد. برای تمییز کردن پوست بدن از شوینده های غیر معطر استفاده کنید.

پس از حمام به آرامی پوست خود را با حوله خشک کرده سپس با یک کرم مرطوب کننده حاوی ۱۰ تا ۲۵ درصد اوره، آلفا هیدروکسی اسید یا اسید سالیسیلیک مرطوب کنید. این کرم  را روی پاشنه پا هم بمالید.

توصیه می شود در صورت ابتلا به ترک پا ، پیش از خواب یک لایه وازلین روی کف و پاشنه پا مالیده و یک جوراب بپوشید تا پوست پایتان با ملحفه در تماس نباشد. علاوه بر این افرادی که به ترک خوردگی پاشنه دچار شده اند می توانند در طول روز از بانداژهای مرطوب استفاده کرده تا درد ترک ها را کاهش دهند و با جلوگیری از ورود میکروب ها، روند بهبود را تسریع بخشند.

به طور کلی استفاده از کفش های پشت باز، دمپایی و صندل باعث ایجاد خشکی و ترک پا می شود بنابراین پوشیدن کفش مناسب یکی از عوامل مهم در حفاظت پوست پا است.

دکتر بلیک تاکید کرد، گاهی اوقات، ترک‌ خوردگی پاشنه‌ ها به دلیل یک بیماری پزشکی مانند دیابت ایجاد می‌ شود. اگر پاشنه‌ های خشک و ترک خورده ‌تان شدید است یا پس از رعایت این نکات بهبود نمی‌ یابد، با یک متخصص پوست مشورت کنید.

میترا جوانمرد Answered question 12 شهریور 1401
0